Türk Telekom’dan dev işbirliği

Türk Telekom ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan dev işbirliği.

Türk Telekom’un genişbant internet altyapısını Türkiye’nin kır-kent ayrımı yapmadan her köşesine ulaştırmayı hedefleyen projelerine, Avrupa Birliği desteği geldi. Avrupa Yatırım Bankası’nın sağladığı finansman ile genişbant penetrasyonunu artıran ve altyapıyı modernize eden projelere kaynak sağlanacak.
Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom’un hız kesmeden devam ettiği genişbant internet yatırımlarına Avrupa Yatırım Bankası’ndan da destek geldi.  Özellikle kırsal bölgelerde internet altyapısını geliştirmeyi amaçlayan yatırımlara Avrupa Birliği’nin finansman kuruluşu Avrupa Yatırım Bankası toplamda 250 milyon euro tutarında finansman paketi sağladı. Bu paketin ikinci aşamasının kullanımı için gerekli garanti anlaşmalarını imzaladı.

Türk Telekom ile Avrupa Yatırım Bankası arasında yapılan anlaşma sayesinde, özellikle internet altyapısının geliştirilmesi ve altyapı modernizasyon çalışmaları için kaynak yaratılacak. Gerçekleştirilecek yatırım projeleri genişbant penetrasyonunun artırılmasını ve bu sayede dijital uçurumun ortadan kaldırılmasını hedefliyor.
Kredinin Türk Telekom’a aktarılan ve garanti içermeyen 100 milyon euro’luk ilk diliminin ardından, 150 milyon euro’luk ikinci dilimi çerçevesinde garanti teminine yönelik olarak Societe Generale Bankası’nın (Fransa) koordinasyonu altında ING Bank (Hollanda), Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Japonya) ve Sumitomo-Mitsui (Japonya) bankaları ile garanti anlaşması 22 Haziran’da imzalandı.  Kredi, ilk 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 8 yıl vadeli olarak ödenecek ve Türk Telekom’un genişbant penetrasyonunu artıran, altyapıyı modernize eden projelerine kaynak sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt şunları söyledi:  “Müşterilerimizin yüksek hızdaki genişbant ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir altyapı inşa ediyoruz. Ülkemizin her köşesinde, yediden yetmişe herkesin, mesafe kavramını ortadan kaldıran, bilgiye ulaşmada sınır tanımayan internete hızlı ve kolay bir şekilde erişmesi, bilgi edinmede fırsat eşitliğine kavuşması için gece gündüz çalışıyoruz. Genişbant internet alanındaki yatırımlarımıza, Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğiz.”

Avrupa Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen konu hakkında şunları söyledi:  “Bizim amacımız bilgi ekonomisine olan yatırımların kolaylaşması ve artması: bu Türkiye için ve Avrupa Birliği’nin finansal ayağı olan Avrupa Yatırım Bankası için öncelikli bir konu.  Bu kredi ile Türk Telekom’a telekomünikasyon altyapısının tüm Türkiye’de eşit olarak gelişmesini ve özellikle artan genç nüfusa internet erişimini mümkün kılacak uzun vadeli finansal kaynağı sağlıyoruz.”
Rate this post

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: