Bir Zamanlar Silkroad Online’da

Silkroad Online Poster

Sene 2006. Arkadaşlarla o park benim bu park senin dolaşıp dururduk. Mahalleden mahalleye fink atar gezerdik. Küçük boy bisikletlerimizle evden uzaklara gider romanlardan kaçardık. II. Bayezit Külliyesinden Sarayiçine oradan Balkan Şehitliğine gider yol boyunca Edirne‘nin manzarasını seyrederdik. Terledik mi hemen Kıyık rampasından şehir çıkışına kadar gidip yokuş aşağı muazzam bir hızla inerdik. Kar yağınca okulun bahçesinde toplanır kardan bir ev yapıp orayı kale bellerdik.

2006 yılına kadar bütün bir günümüz böyle geçerdi hep. 2006 yılı geldiğinde hangi internet kafeye gitsek her bilgisayarda Silkroad Online açıktı. Bu akım okuldaki sınıflara kadar yayıldı. O zamana kadar oynadığımız oyunlar belliydi. Counter-Strike ve GTA Vice City. Benim de içinde bulunduğum bir kesim Need for Speed Underground 2‘de takılırdı. Hiç unutmam bir keresinde okuldan biri arkadaşla takıldığımız internet kafede Underground 2 oynuyor ve araba havalara uçuyor, bir tuşa basıp fırlıyor felan. Herkes meraklı meraklı buna bakarken nasıl yaptığını öğrenmek istediğimizde bize cebindeki disketi göstermişti. Meğer evde diskete trainer kopyalayıp bilgisayara atmış. Tabi o zamanlar bize bu çok ilginç gelirdi.

En yakın arkadaşım da oyuna kaydolduğunda benim kaydolmam kaçınılmazdı. Günün birinde okuldan çıktım. Yemeğimi yedikten sonra arkadaşlarım beni çağırmaya geldi ve birlikte aynı tayfa internet kafeye gittik. Gördüğümüz manzara çok farklı değildi. Sadece Silkroad Online açık olan bilgisayarların sayısı artmıştı. Ve ilk karakterimi adı SonSamsunlu olmak üzere açtım. Bu isim bir efsane oldu adeta. Yaklaşık 3-4 sene bu takma ad ile sosyal ağlara üye oldum, site açtım. Tabii son zamanlar yaş da ilerledikçe çocukça durduğu için gerçek adımı kullanmaya karar verdim.

Her yerde müzik olduğu gibi her internet kafede de müzik çalardı. O zamanların popüler şarkısı olsa gerek Aslı Güngör‘ün Kalp Kalbe Karşı şarkısı çalıp dururdu. Kafenin sahibi de şarkıyı seviyorsa yandınız. Akşama kadar aynı şarkıyla devam eder. Bir de bu şarkıdan sonra ya da onunla aynı zamanda

Bu şarkı sadece sevenler için
Seviyorum deyip sevmeyenler için değil
Sadece yürekten sevenler için
Senin için ölürüm deyip yalan atanlar için değil
Musa Musa Gülşah Gülşah yalnızım yalnızım yalnızım yalnız

ile başlayan Musa ft. Gülşah – Çek Git Bebeğim şarkısı patlak vermişti. Mahalledeki çocuklar müziğin sesinin daha gür çıkması için telefonların hoparlörlerine ellerini içi boş yumruk yaparak dayarlar ve yaylana yaylana, etrafa baka baka baka ortalıkta dolaşırlardı.

İlk karakterimden sonra birçok karakter denedim özellikleri, farklılıkları, dezavantajları ve avantajları görmek için. En sonunda yine aynı adla fakat L yerine I koyarak SonSamsunIu adında bir karakter daha açtım. Şu an ikisi de duruyor. Oyunda yan yana dursalar aradaki isim farkını fark edemezsiniz. Arial fontunda büyük I harfi ile küçük L harfi aynı duruyor. Aşağıda olduğu gibi.

Silkroad Online

Biz SRO‘cular için haftanın en sevilen günleri Cuma, Cumartesi ve Pazardı. Cuma günü eve uğramadan doğru internet kafeye koşardık. En az 10 kişi masalara oturur hemen oyunda parti kurar Aslı Güngör‘ün Kalp Kalbe Karşı adlı şarkısı eşliğinde canavar keser kasılırdık. Bizi mutlu eden birleştiren bir şeydi bu. En eğlenceli anlarımız bu zamanlardı. Genelde internet kafe sahiplerinin oyunda hepsinin en az bir karakteri vardı. Oyuna kim önce girerse onun partisine girer daha hızlı kasılırdı.

Bazı arkadaşlar oyuna gerçek para vermeye başladı. Daha ilk olduğundan çok garibime gitmişti. Bir oyun için gerçek para verilebilir miydi? Ben de meraktan bir bakayım dedim ve karakterime ve beğenime göre özel bir kıyafet seçtim. Maliyeti gerçek parayla 70 lira kadardı.

Silkroad Online

İnternet kafe sahipleri de az uyanık değil hani. Silk (Gerçek parayla alınan) ve Gold (Oyundaki para) satışına başlamışlardı. 1.000.000 Gold 1 lira idi. Bizim için gayet ucuzdu çünkü aramızda 50. 60. seviyeye ulaşmış biri yoktu. 30. 40. seviyede yeter de artardı bile. Tabi kendi başına değil. 5 milyon gold hiç de fena olmazdı. Hatta kalın (Yüksek seviyeli) karaktere sahip internet kafe sahiplerine karakterlerimizi ID ve şifresiyle teslim eder 20 gün sonra istediğimiz seviyede geri alırdık. Resmen oyun ticarete dökülmüştü.

İnternete para ver oyuna para ver derken harcadığımız paranın hattı hesabı yoktu. Bizim aklımız fikrimiz Silkroad Online olduğu için sorun değildi. Biz mutluyduk.

Partiyle kasmak bir yerden sonra karakterin seviye atlaması için yetmemeye başladı. Tabi biz de alternatif yollar aramakta gecikmemiştik. Oyunu oynayanlar bilirler. Gold satışı yapanlar oyunda karakter oluşturup bota bırakır sürekli para toplatırdı. Karakoramda Ishade, Hashade ve Sonar adlı canavarların etrafında bir maden keşfettik. Staffçı botlar sürekli orada para kasıyordu ve atılan parti davetlerini kabul ediyorladı. Normalde botlar parti davetlerini otomatik red etmeye programlanır. Ama bunlar kabul ediyordu.

Silkroad Online

Hatta partiyi kim kurduysa saati 200k‘dan partiye adam alırdı. Böyle böyle bayağı bir kasıldık. Hatta bazen partiyi ben kurup paraları toplar köşeyi dönerdim. Bu zamanlar eve internet almıştık ama babamı 4gb kotalı yerine sınırsız almaya ikna edemediğim için ilk hafta kotayı aşmıştım bile. Girmemeye çalışıyordum ama kasmadan da olmuyordu. Verdim oyunun gözüne kota oldu mu sana 9GB. 2 senelik sözleşmeyi ihlal ücreti kota aşım ücreti derken 1 ay kullanabildiğim bu internetin babama 250-300 lira arası bir maliyeti olmuştu.

Gün geldi 50. seviyeye ulaşdık. Artık Karakoramdan gitme vakti gelmişti. Taklamakan çölüne doğru yola koyulduk.

Silkroad Online

Bu sıralarda takıldığımız internet kafe değişmişti. Okuldan birinin babasına ait internet kafede takılmaya başladık. İnternet kafenin sahibinin karakterini bota bırakıp internet kafedeki karakterleri kasardık. Tabii bunun bir karşılığı olacaktı. Karşılık olarak internet kafe sahibinin diğer karakterini de elle kasıyorduk. Kıçımız ağrıyana kadar o sandalyeden kalkmazdık. 10 saat bir sandalyede oturduğumu bilirim. Arkadaşla devirli kastığımız için fazla etkilemiyordu ama 10 saat de az değil.

Artık para yetmemeye başladı. Her gün 10 saat 10 saat. Buna para mı dayanır. Arkadaşlar ve internet kafe sahibi arasında bir anlaşma yaptık. Günlük 3.5 liradan bütün gün karakterlerimizi kastıracaktık. Okuldan çıkar evde yemek yedikten sonra doğru internet kafeye. Hani Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Drift filminde öğrenciler okuldan sonra otoparklarda yarışmak için toplanırlardı ya. Bizimki de ona benzemeye başladı. Neredeyse bütün okul oradaydı. Oturacak yer bulamayanlar başka bir internet kafeye gitmek için yola koyulurlardı.

Bu şekilde karakterimin seviyesi 65. seviyeye kadar ulaştı. O zamanlar son seviye 80 idi.

Sene oldu 2008. OKS‘ye girdik. Yaz tatili geldi. Ders çalışmaya gerek yoktu artık. Yolun sonu görünmüştü. Hangi liseye gideceğimizin sonuçlarını beklerken yine Silkroad Online’a devam ediyorduk. Artık günler de yetmemeye başladı ve internet kafenin sahibi kendi karakterini bota bırakarak bizim karakterler arkada o önde bizim karakterleri kasardı. Gün bittiğinde internet kafeyi kapatmadan önce monitörlerin fişini çeker evine giderdi. Ertesi sabah geri döndüğümüzde karakterlerimizi hâlâ kasılıyordu. Biz SRO‘cuları en mutlu eden şeydi bu. Bir günümüz böyle geçerdi. Sabahtan akşama kadar sandalye tepesinde otur oyun oyna. Gece de kendi kendilerine kasılsınlar.

Derken ayrılık vakti geldi. Ben Samsunlu olduğum için tercihlerimi kendi memleketime yakın yerlerden yapmıştım. Sonuçlar açıklandı ve herkes bir liseye gitti. Ben sekiz senelik arkadaşlarımdan ayrılmanın hüznünü yaşarken kendi memleketimde olsa kendimi farklı bir lise farklı insanlar farklı bir kültürün içinde buldum.

Silkroad Online

Aylar yıllar geçti ve takvimler 2013 yılını gösterdi. Geriye dönüp baktığımda sadece bunlar anılardan ibaretti. Şimdilerde girdiğim bazı internet kafelerin kokusu eskiden Silkroad Online oynamak için girdiklerimle aynı olduğunda hep eski anılarımı hatırlarım. Masama oturmadan önce gözlerimi etrafta gezdirir o anları hayal ederim. İşin en kötü yanı eskiden gittiğim internet kafelerde teneffüs ettiğim hava şimdikilerle aynı çünkü hepsinde elektronik devreler üzerinden esen tozların fanlarda birikip fanlar aracılığı ile havaya karışan kokusu var. İşte tam bu koku… Tam anlamıyla anlattım.

Artık oyunun eski tadı yok. Hotan bomboş. Donwhang‘ın güney kapısında PVP yapanlar yok. Jangan ile Donwhang arasında turlayan Thiefler yana yana kervan aramıyorlardı. Onglarda Taxi yapanlar neredeydi? Bir heves Avrupalı çar açıp Constantinoplede Movia kesenler neredeydi? Ya Semerkandın önünde PVP yapanlar?

Bir Silkroad Online‘dı geçti gitti. Geçti gitti ama herkesin içinde bir yerde oyuna duyduğu hasret ufacık da olsa duruyordur. Umarım oyun yetkilileri güzel bir güncelleme ile oyunun eski heyecanını geri getirir.

***
30 Ağustos 2013 Cuma 21:19 (GMT+02:00) – 2013 yaz tatilinde eski anıları yad etmek adına kardeşimle çarları biraz daha kastık.

31 Temmuz 2014 Perşembe 01:21 (GMT+02:00) – 2014’ün yarıyıl karne tatilinde kendi çarımı 85. seviyeye getirdim. Kardeşim de 65. seviyeye kadar ulaşabildi. Yaz tatilinde ben 90’ı hedeflemiştim. Kardeşim de 70’i ama bir kere bile girmedik. Oyun yine de bilgisayarlarımızda yüklü duruyor.

5/5 - (2 votes)

Paylaş

86 Cevaplar

 1. kralizasyon dedi ki:

  Vay be ne macera. Şimdilerde ise her internet cafede Metin2 var.

 2. Naruto dedi ki:

  Bem 2003 de basladım bu illete ozamanlar isteyen thief hunter trader olabılıyordu yanı oyun ozgurdu bunun sebebıde az playerın olmasıydı ne kadar player coğaldı ozaman oyun bozuldu senın basladıgın donemlerde biz isroyu bırakıp private serverlarda takılmaya basladık.sen düşün artık oyunun ne zamandan berı bozuk bir hal aldıgını ^^

  • Furkan Özden dedi ki:

   Aynen hatırlıyorum iSro’da takılanları. Ama öyle böyle değil her internet kafede her bilgisayarın ekranında Silkroad vardı ya. Su gibi ihtiyaç olmuştu sanki.

  • Anonymous dedi ki:

   silkroad 2006 nın başında piyasaya sürüldü sen nasıl 2003de başlıyon gocuk?

  • mahir dedi ki:

   2004 de beta testi wardı sen nasıl oluyoda 2003 te başliyorsuın

  • Hakan EA dedi ki:

   Harbiden sen nasıl 2003 de oynadın 🙂 ben 2005 sonlarına doğru başladım diye biliyorum internet bağlatmıştık 4 gb, ama yetiyordu furkan sana nasıl yetmiyordu bilmiyorum. Benim oyunu bırakma sebebim çok komik oyun 100 cap oldu benim pc kaldırmıyodu isroyu öyle bıraktım 😀 2008-2009 arasıydı herhalde sonra pvp server oynadım birkaç tane mysro ecsro falan onlarda zevk veriyordu ama sonra iyice boka sardı. ne anılarımız oldu anlat anlat bitmez.

  • sadaz dedi ki:

   oyun 2003 de cikmadiki 😀 😀

 3. Anonymous dedi ki:

  ben de bir silkroad tutkunuydum zamanında.. ömrümü her şeyimi yedi bu oyun.. cerberus beklerdim tiger girl beklerdim geceleri sabaha kadar.. ama tabi şimdilerde eski tadı yok bu oyunun.

 4. Admin dedi ki:

  Furkan Sonuna Kadar Okudum Ortak Noktamız Cok Aynı Şekilde Bizde Silkroad Online Oynardık Cafede 10 15 Kişi Olurduk FTW Kaçırmazdık ama Şuan Cıvkı Cıkyı 🙂

 5. Ali Düzgün dedi ki:

  Vay be süper anıymış 🙂

 6. Mert Özler dedi ki:

  Siz bizden büyük olduğunuz için oynadınız sitedeki abiler oynuyodu bizde metin2 diye kekleniyoduk keşke oynasaymışık.

 7. Anonymous dedi ki:

  ağladım

 8. Anonymous dedi ki:

  cok doğru yazdın bro 😀 nerde eskıler ey gdı o gunler

 9. Anonymous dedi ki:

  duygulandım amk

 10. Canberk Palamut dedi ki:

  Hacı silkroad gerçek bir efsanedir oyuna başladığımda 7 sene oldu. ders yüzüne bakmazdık bazen açıp private oynaryım falan ama eskı keyfı vermıyor . orjınal sroyuda degıstırdıler baya para botları yüzünden goldu falan kaldırıdılar. her okul cıkısı her dershane cıkısı izmirde internet cafeye simdi unıversıtedyım yenıden oyuna başlamak kayf vermez tabı kı arkadaş grubuyla oynamak keyıf verir . cok arkadaş tanıştım turkıyenın her yerınden dıger ülkelerden samsundan da arkadaşlarım oldu eskıden sw persia daydım ……. simdi universiteliyiz hayırlısıyla kaptan olcaz selam olsun SAMSUN a 🙂

  • Furkan Özden dedi ki:

   Ben de üniversitedeyim şu an. Memlekete gittikçe kardeşimle oynuyoruz. Yaz tatilinde de kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yoksa tek başına sarmıyor.

 11. Anonymous dedi ki:

  aynı duyguları paylaşıyoruz kardeşim.Bende şu an 12.sınıfım. 8.sınıfın yaz tatilinde istemeyerek bıraktığım ve 3 sene sonra tam bugün bi heyecan bi sevinç le girdiğim ustalık eserim dediğim karakterin soyulmasına üzülmem geçmeden o hotanı o samarkand önünü bomboş gördükten sonra keşke karakter silinseymişde oyun bu hallere gelmeseymiş dedim. Aferin sana Joymax..

 12. ali kaya dedi ki:

  eskiden bi başkaydı ya bende 2007 de başladım.O giriş müziği yok muydu valla ne güzeldi be.Hele girince o ekranın kararması felan başka bi duyguydu.Vallahi geçen girdim herkezde dress ler novalar oyun artık paraya dönmüş nerde o eski silkoad

 13. kerem dedi ki:

  Ya hayatımı anlatmışsın be abi şimdi ise sunucular boka sardı lagdan geçilm eski haline donse vallahi doneriio ah bim ah ah :!

 14. Aykut dedi ki:

  Valla ne demeli bilemedim ama silkroad çok farklı bir oyun ve insanın anılarında yer ediyor. O müziklerini bile duyduğunuz anda o anıların birer birer akla gelmesi…Tarif edilemez. Bence silkroad gerçekten insanın içine işliyor ve çok farklı bir oyun ve çok farklı ibr dünya. Ama düzeltilmesi ve eski haline eski şaha kalkmış günlerine döndürlümesi lazım can çekişiyor şuanda.. 🙁

 15. umut dedi ki:

  aynen ya aynı ben silkroadda hotan herzaman stal açanlar fulldu
  2007-2011 ondan sonra wolfteama kaçtı herkez
  şuan benim sroda 53lv wizz çarım var ama HİTSRO oynuyorum
  120lv wizz-cleric Silent_WIZZ

 16. üzeyir dedi ki:

  Belki 7-8 sene, belki daha fazla silkroad takıldım. Kaç tane çar açtım, kaçını kaybettim bilmiyorum, var ya o zamanların tadı hala ciğerimde desem yalan olmaz, silkroad nedense bambaşka bi dünya benim için. Bazen private server lara giriyorum ama o zamanlardaki tadı bulamıyorum artık, belki yaşımız ilerledi, belki oyuna alıştık.bilmiyorum ama eski günler var ya …. anlatılmaz yaşanır
  Selamlar

 17. Kerim dedi ki:

  Hatırlayan vardır serverler hep dolu oluyodu kod yazmaya filen çalısıyodk c9 veriyordu 😀

  şimdi 5 tane 120 hesabım var 2006 dan beri oynarım en sevdğim oyunlardanda eski zevki vermiyor artk anca guild savaşı unique

 18. Uğur uylas dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle hepinize selam olsun. Sizlerde olduğu gibi bizlerde de çok büyük anıları. var. hatırladıkça içim hep cız etmiştir.2004te baslamistik. 2010da biraktim. ara ara takıldım yine. Şu an 23yaşındayım. Oyununa Troy serverinda başladım. oyunun bana kazandirdigi saygılı olmak kimseyi hor gormemekten ziyade Azrail_Melek adlı abimdi . Gün gelir bu mesajı okursa kendinden güzel bahsedildiğini gördüğü zaman duygulanacaktir .Troy serverinda bu abim oyunu bırakırken özellikle global attirtmistim .Sonuç olarak oyundu bu ama kırma kırılma pozitif olma negatif olma

  bunlar hep olmuştu yeri
  geldiğinde. o nedenle veda ederken duygu yüklü bir”Kırdığı kirildigim

 19. Uğur uylas dedi ki:

  Bütün arkadaşlarımıza genel olarak global atıp,helâlleserek oyuna nokta koyduk.3kardeş oymastik. bu oyunu. aramızda birer yaş vardi:) Ogunleri özelikle internet cafe dönemlerini…. özlüyor insan.. ama hayat bu nasıl insan bebek çocuk genç yaşlı oluyor. oyunda o şekilde bir yere kadar gidiyor. şu anda Hopa Artvin de Sosyoloji sınıf öğrencisiyim. Hem oyunla hem de güzel muhabbet amaçlı düşüncemiz varsa facebook tan grup kurabiliriz.Sağlıcakla kaliniz .Uğur Uylaş

  • Furkan Özden dedi ki:

   Ben de çok isterim ama eve çıkmadıktan sonra yurttan olacak iş değil. Eve çıkarsam dediğiniz gibi bir şey çok güzel olur. Sunucular da birleşmeye başladı. Şu anki sunucular içinde eski sunuculardan 4 tane server barındırıyor.

 20. Uğur Uylaş dedi ki:

  Sunucular da birleşmiş aslında bir çhar bulup,oyunun duruma göre başlama olasılığım var.Ona göre irtibatta oluruz.Hem 2. dönem 8 dersim olacak.Zaman yönünden 1. döneme oranla daha esneğim.Haberleşelim ; oyuna başlarsanız bana mail atarsınız.

 21. ibrahim dedi ki:

  Aynen yaaa 😀 😀 beni anlatıyo 😀

 22. WildRunneR dedi ki:

  poseidon serverinde başladık Bu serüvene Hera ve nicesi ne zaman avrupa karakterler geldi oyunun tadı kaçtı. Ve şu private server olayıda herkesin gerçek srodan soğumasına sebeb oldu
  6 ayda olamadığımız lvl li 1 günde oluyorduk. oyun kalbimizde güzel anılar güzel dostlar bıraktı. şimdi silkroad 2 çıksa son cap 80 olsa eski ortamı yakalar umuduyla hemen başlarım.

 23. Paradox dedi ki:

  gerçekten çok duygulandım keşke Silkroad2 çıksa WildRunneR arkadaşımızın dediği gibi 80cap olsa yeni sv açıldığında isyutaru yu lordun yanına lure yapsak
  eski sro geri dönsede kervanlarımızı thiefler yağmalasa
  eski sro olsada +8 itemimiz patlasa be

 24. Paradox dedi ki:

  ayrıca bi hatan var kardeş 1.000.000 goldu 1tl ye alamazsın 😉 ben 10.000goldu 5tl ye adlığımı bilirim

  • Furkan Özden dedi ki:

   Bence senin bi’ hatan var kardeşim. Donwhang’ta 5k pls diye dilenenlere 10k, 50k atmışlığım vardır. Senin dediğin gibi olsaydı ben o kadar parayı adama atmaz, adam da o kadar parayı başkalarının vermeyeceğini bilir istemezdi 🙂

 25. RoyaLStaR dedi ki:

  Evet yaa Simdilerde Global Sro Oynuyorum GM Lerın bıle ınsanlarla dalga gectigini anlayamıyorlar okadar bağımlı olmuslar yanı [GM] Lexander
  Senıde unutmadık benı yatırana hediyem var derdi 2 3 saat dalardın o sana bi vururdu ölürdün ve sehirden tekrar oraya yürümen lazım dı ama sımdıkı oynadıgım sro daha iyi ve herkezı adam yerıne koyuyorlar..

 26. RoyaLStaR dedi ki:

  SRO TR DE AZAD’A YATIR ATMIS ADAMIM AMA BAN YEDIM BU KOTU OLDU 🙂 🙁

 27. Mustafa dedi ki:

  vay be benimde anılarım canlandı aynı senin gibiydim ama evde oynuyodum. Oyunu bırakmaya başlama sürecim serverler çok dolu oluyodu. Birde artık her yerde millet bota bırakmış chagilerin oraya. Hani karşıya geçtikten sonrakiler 22 Leveller. Bende Stafftım 34 levelde bıraktım. Köpek çalmıştım birinde iyileştirmesini bilmiyordu. Vay be 😀

 28. Ali dedi ki:

  Helal olsun kardeşim sana yeminle beni anlatmışsın farklı olan tek şey charın ismi :)) ne günlerdi hala özlüyorum burnumda tütüyor ah ulan be :/ :((((

 29. emin dedi ki:

  ağlattın be kardeşim !

 30. hüseyin demir dedi ki:

  duygulandım lan bizde az sro oynamadık internet kafe köşelerinde sanırım tüm srocular aynı duyguları yaşamışız :'(

 31. Ömer dedi ki:

  artık eskisi gibi sroyu oynayan yok eskiden internet cafelerde herkez silkroad oynuyordu şimdi 1-2 kişiyi görüyorum gerçekten çok kötü bu duruma çok üzlüyorum 🙁 🙁

 32. mustafa123 dedi ki:

  Ağzına sağlık kardeşim benimde başlama tarihim 2006 idi 🙂

 33. Bedirhan dedi ki:

  Silkroad yıllarım film şeridi gibi geçti önümden. Oynarken eldorado da ne çarlarımız vardı be 🙂 Eline ağzına sağlık kardeşim. Bu oyunu oynayıpta unutabileni görmedim. Bende çok anısı var. Şimdiki server ların, oyunun çivisi çıkmış. Tüm sroculara selam olsun 🙂

 34. onur dedi ki:

  Ya bir insan ancak bu kadar güzel anlatabilirdi eski günlerimizi.. Seni cani gönülden tebrik ediyorum.. Duygulandim yemin ederim 🙂

 35. eser dedi ki:

  ne oyundu bi tarfta kardeslik dostluk diger tarafta dolndirici sahtekarlr.Aege 76+8 Sun Crosbow 17 Crit fb dehset silah.+2advencedi bilmeyip te +1bastigima sonradan pisman oldugum.heyy gidi gunler manuel 91 lvl xbow dager cleric kastigim char…

 36. mahir dedi ki:

  yapma be 🙁 gözlerim doldu

 37. Onurcan dedi ki:

  Ağlattın kardes sinavlar bitsin pvp falan baslucam sroya azda olsa oynucam bende

 38. Ahmet dedi ki:

  Şuanda iş yerinde otururken acaba isro ne alemde diye internette araştırırken senin yazına denk geldim. Hepsini okudum. Çoğumuzun silkroad online ile tanışması aynı yazıyı okurken kendi yaşadıklarım geldi gözümün önüne. Anlattıklarının hepsini yaşadım seni çok iyi anlıyorum. İlk çarımı tibet serwerinde açmıştım adını ahmet_ koymuştum 🙂 ben senin kadar fazla kasamadım anca 40 lv yapabildim 40a kadar hiç para yatırmadım sonra bi süre ara verdim çalışmaya başladım derken babam eve pc aldı bende sınırsız bağlatsın diye ikna etmeye çalıştım ama olmadı 4 gb sınırlı bağlattı çalışıyor para kazanıyordum ve artık premium basmanın zamanı gelmişti premium plus ve toplayıcı pet almıştım özel elbisede almıştım karakterimi 60 a kadar getirdim tabi o zaman lv seviyesi 90a gelmişti ve avrupalı karakterlerin gelmesiyle arkadaşlarla avrupalı karakterler açtık karakterimi en son 79 yapmıştım ve 79 dan sonra international sro yanii isro orjinal sro benim için bitti private pvp sro oynuyorum strong sro 80 cap serwer 1 yıldır açık ve sorunsuz lagsız bugsuz gayet memnunum silkroad online çocukluğumuzun efsanesi bir nesil bu oyunla büyüdü bizim hayatımızda hep bi hatırası olacak bu oyunun herşeye rağmen o cafelere doluştuğumuz herkesin silkroad online oynadığı günler harikaydı en son oyunun 130 lv olduğunu ve 15 degree itemlerin geldiğini ve baghdad diye yeni bir şehrin geldiğini duymuştum oyunun yapımcısı joymax oyunu para tuzağı haline getirmeseydi oynanırdı ama artık orjinal sro tam bir para tuzağı ne yazık ki…

  • Furkan Özden dedi ki:

   Bir internet kafe vardı veriyordun 20 lirayı sana 40 level yapıp veriyordu çarı. Adamlar işi resmen ticarete dökmüştü. O ortamı özlemeden edemiyorum. Giderdik izlerdik sıra beklerken. İzlemesi bile zevkliydi. Servisle dershaneye giderken tek konuşulan şey Silkroad olurdu.

 39. Ahmet dedi ki:

  Bende oyuna 2006 yılında bir arkadaşımın oynamaya başlamasıyla başlamıştım o zamanlar çar soyulmaları popülerdi herkes korku içinde oynardı acaba carım soyulurmu diye oyunda arkadaşımla beraber çeşit çeşit insanlar tanıdık bizden yaşça büyük amcalar tanıdım yaşıtlarımız olan kızlar tanıdım oyunda kızlar genelde bowcu karakterler oynarlardı orjinal sroyu bırakalı 6 yıl oldu şuan 24 yaşındayım geçenlerde aklıma geldi rev6 dan çarlarımın isimlerini yazıp bakayım dedim ikisini yazdım ama çıkmadı tabi 6 yıldır girmeyince silindi galiba çarlar.

 40. Orginal Silkroad Online dedi ki:

  Herkese Selamlar Arkadaşlar Rica ediyorum en azından 1 kere okuyun baştan sona kadar.
  Eski Sroculardanız biz ancak son dönemlerde Pvp swlerde yapılan oyun değişimleri ve editlemeler iyice can sıktı ayrıca eski sro tadını hiç alamıyoruz bunun yanısıra joymaxde oyunun bokunu çıkardı afedersiniz swler birleşti bilmem 130 cap felan oldu diyolar ama girip bakmadım bakmamda her girdiğimde için yanıyor ve eskileri hatırlayıp keşke eski sro olsa diyorum ancak nerde o eski sro . neyse asıl konuya geleyim 3-4 arkadaş birleştik ortalama 6 yıldır private sw üstünde çalışıyoruz ve bu piyasada iyi şeylerde gördük kötü şeylerde ancak bizim istediğimiz eski silkroad bu yüzden arkadaşlarımla oturup konuştuk ve orjinal silkroadın pvp swsini açmaya karar verdik elimizden geldiğince birebirini yapmaya çalışacağız bu proje ne kadar zaman alıcak bilmiyorum ancak çok uzun sürmeyecektir hatta server listesine 1den fazla sw ekleyıp ortalama her swnın 2.5 yada 3 k oyuncu kitlesine sahip olmasını sağlayacağız bunun için sizlerden hem destek hemde yardım bekliyoruz bazı hatırlayamadıgımız noktalar var eskiye dair bu konuda bilgileri olan arkadaşlarım bize facebooktan ulaşırsa bilgi verirse hep birlikte bu oyunu açıp eski zevki yaşayabiliriz 70 Capten başlayacak her sene 10 Level olarak yükselicektir oyunumuz eski silkroadda olduğu gibi günlerce aylarca botta kalıcaksınız Mbot crack oyunumuzda çalışmayacak sadece bizim tarafımızdan satışa bot sunulucak bu botla aynı eski srodaki gibi parası olan bot alacak olmayan alamayacak silk satışı sp zor exp zor item zor herşey eski tadı heyecanı yaşatmak için unutmayın biz TÜRKÜZ bazı avrupa devletlerinde orjinal silkroada en yakın oyunlar açılmış neden bizde yapamayalım TÜRKLER’de bu işi yapabilir bunu göstereceğiz ve size en iyi heyecanı eski heyecanı yaşatağız saygılarımla.
  Facebook: https://www.facebook.com/Orginal-Silkroad-Online-229531800782164/

 41. BonaNZaa dedi ki:

  Bizim bütün servetimiz guildimiz gerçek oyunda gerçek hayatta bitti
  Ben BaroNeT BonaNZaa 120 lwl sun +17 set sun mon + 16 +17 setlerim hepsi çalındı Tunahan havuz adlı şahış benim hayatımı mahvetti o yüzden hiç ne oynuyasım yok paramda yok zaten durumumda iyi değil bankadaki paralarımız guildin bankası soyanlara diyorum Allaha revamı yaptıklarınız biz yemedik içmedik okulları bıraktık arabalarımızı sattık bu sroya yatırdık . eywallah 05366956147 kardeşim mahsun Ben Mazlum

 42. sadazae dedi ki:

  16 yasindayim Silkroad online a 6 yaslarinda basladim… ne desem azdir o yaslarda internet kafeye gidiyordum ve kasiliyordum 😀 hatta cogu zaman buyukler derdi 4 5 saat kas ortak edicem seni diye ben kasardim cari ama ortak etmeyi birak az kalsin dovuyorlardi 😀 eskiden serverlere zor girilirdi simdi ise… 4 5 server kaldi ve neredeyse bombos. Insan cidden uzuluyor boyle guzel bir oyunun ilgilenilmedigi icin bu duruma dusmesine. En yuksek 68 lvl e falan gelmistim ve sadece kendi emegimle para yatirmadan. Ama oda internet kafede girdigimden ve kucuk oldugumdan calindi :’) sonra yurt disina gittim *kalici olarak* yillarca oynamadim en sonunda 2014 gibi yeniden basladim ama eski zevki yoktu oyun cok basitlestirilmisti ve hersey para olmustu. 2014 de yine iyiydi oyuncu sayisi yine fazlaydi simdi 1000-2000 aktif oyuncu zor cikar ki zaten 4 5 server var ve sadece 1 tanesi yogun digerleri hep acik cok az oyuncu var. Hersey zamanin da guzeldir dogru ama bu oyunu su an bile sirf kucukluk anilarim icin oynarim… umarim Joymax Silkroad online 2 adinda guzel yeni nesil bir oyun cikarir.

 43. Burhan dedi ki:

  Xian serverda Zergxx adında China nuker charm vardı…..120 bıraktım ve bir okadarda Wizard 120 Warriors 120 vay be hey gidi günler en az 12 sene oynadım….hala blog yazan varsa selamlar…..

 44. Burhan dedi ki:

  anılarrr bu akşam gözümde canlandılarr furkan:))

 45. Sezai Girgin dedi ki:

  Yıl 2006 -2007 civarı net hatırlamıyorum Ben xian da oynuyordum 80 gap böyle güçlü sun set charlarımız var millete meydan okuyoruz falan 8/8 unionumuz var kimse yıkamıyor bizi guildin birisini seçtik sadece sun seti olanları oraya alıyoruz falan eu charlarla dalga geçiyoruz 15 saniyede potmu olur bu ne eziklik seviyesi falan bir cumartesi yine kale bizde nede olsa kimse saldıramaz derken bugün gibi hatırlarım AyLiN charın adı biri girdi içeri eu wizard. arkasında kendisinin olduğu belli partisi biz tabi kız gördük peşindeyiz saçlarımızı tarıyoruz selam veriyoruz el sallıyoruz falan. hayırdır dedik ne arıyorsun burada savaşmaya geldim dedi biz alay ediyoruz gülüyoruz hatta gülmekten yere düştüm. 400 charlamı savaşacan dedik yürü git mantını yap. bu bir şeyler yapıyor partisi buff maf bir şeyler açıyor bize el falan sallıyor bizde el sallıyoruz master diyor bu hatun benim öleceğini bile bile kaleye saldırmaya gelmiş hatun dediğin böyle olur falan Hazır olduğunuzda haber verin dedi ablam git dedik işine delimisin nesin gülerken wizardı dağı nasıl vurursa sun set giyen 5 kişiyi tek vuruşla yatırdı. bu bir yürümeye başladı vurduğu etrafında bir kaç kez dönüp öyle ölüyor tabiri caizse vurduğunun yarısı boşuna gidiyor biz saldırıyoruz 20-30 vuruyoruz karşısında duramıyoruz bu charını kırıttırarak yürüme moduna almış öyle yürüyor gülüyor alay ediyor tank gibi char lan bu nasıl oluyor falan çözemiyoruz eu char bilmiyoruzki biz pvp yaparken birbirine dalıp saatlerce savaşan adamlardık eu hiç oynamadık bilmiyoruz. dirilip dirilip yanına gidiyoruz ama ne fayda şansı olan blade lerdi oda bloklarsa yoksa vurdumu %1000.000 ölüsün kalbe bir girişi vardı bugün gibi hatırlarım. serverin en güçlü 8/8 unionundan 8 eu charla kaleyi aldı. bide global atıyor bari işimi biraz zorlaştırın keşke yaratık yerine sizin charlardan çıksa yaratıklar sizin charladan daha sağlam falan rezil kepaze olduk efsane oldu oyuna devam eden arkadaşlar hikayesinin iki yıl konuşulduğu anlatılır kaleyi elimizden aldı sonra lorda giderdik lan bu orada lorduda kesiyor lorda gelenleride herkes bizimle dalga geçiyordu gururuma yediremedim sonraki hafta oyunu bıraktım 110 gapta oyuna geri başladım. baya kastım 108 lvl olunca pvp zamanı dedim semerkanta çıktım fenada charım yok çıkmamla ölmem bir oldu. gözlerime inanamadım bir char var tutuşup yanacak parlıyor nickine bir baktım AyLiN bu semerkantta dışarıda bekliyor kimse dışarı çıkamıyor. o gün bıraktım oyunu dahada oynamam. sırf o karının yüzünden sro ya da doyamadım. Gördüklerimden sonra Kimse bana işte ben kingim şöyleyim böyleyim demesin bu oyunun Kraliçesi var bence Kingi yok.

 46. Burhan dedi ki:

  amma yorum yapmışsın bro :))))

 47. Burhan dedi ki:

  kimseler yokmu

 48. burhan dedi ki:

  merhaba furkan nerelerdesin bro ?

 49. cem dedi ki:

  yıl olmuş 2019.. ulan hüzünlendirdin be 2005-2008 arası avrupalılar gelene kadar eldorado da yardırıyorduk bisürü kişi, guild lideriydim guild ikonlarını yapcaz diye çılgınlar gibi sp kasıyorduk hepimiz. hiç unutmam bi gün hotan jangan yapıyoruz 10kişi falan 8 trader 2 hunter ben de hunterlardanım levelimiz 50-60 arası bişey tam hatırlamıyorum, yolu uzata uzata kuytudan köşeden janganın köprüye kadar geldik yüksek lvl thief son düzlükte bi dadandı.. ulan bizden 2 kişiyi kesince aklıma geldi mercenary scroll vardı elimde bibastım hemde denemek için üfff çılgınlar gibi bi sürü benim kopyamdan çıkardı bi de nuke chardım dazır dazır eline vermiştim hıyartonun.. ne heyecandı lan o 10küsür yıl olmuş hala aklımda mq

 50. burhan dedi ki:

  selam furkan

 51. burhan dedi ki:

  Selam furkan ep ey zaman olmuş 🙂 nasılsın bro

 52. burhan dedi ki:

  minecraft çocuklar için risklimi… Furkan tafsiyen ne olur ?

  • Furkan Özden dedi ki:

   Riskli değil. Dünyada birçok ülke ve okul tarafından eğitim amacıyla kullanılan bir oyun. Dünya oluştururken barışçıl modu aktif ederseniz etrafta canavar olmadan oynanabilir.

 53. burhan dedi ki:

  Teşekkürler kardeşim… Bu yapay zeka ile alakalı bir çalışman olursa izleriz..

 54. burhan dedi ki:

  Selamın aleyküm furkan
  nasılsın ?

 55. burhan dedi ki:

  artık o defter kapandı bende bir anı olarak zihinlerimizde kalacak….

 56. burhan dedi ki:

  🙂

 57. burhan dedi ki:

  selam furkan nasılsın

 58. burhan dedi ki:

  hayat nasıl gidiyor Furkan kardeş ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...