VLC Media Player Altyazı Sorunu ve Çözümü

Altyazı sorunu popüler bir oynatıcı olduğu için genelde VLC Media Player kullanıcılarının karşılaştığı bir durum. Bu yüzden durumu VLC Media Player üzerinden anlatacağım.

VLC Media Player Türkçe Karakter Sorunu

Öncelikle Türkçe karakterlerin bozuk çıkma durumuna değinmek istiyorum.

VLC Media Player altyazı sorunu ve çözümü

Yukardaki görsel Arrow dizisinin 2. sezon 3. bölümünden bir kesit ve Felicity, Oliver’a ‘Bu o. Suçluları hedef alıyor.’ diyor fakat altyazıda daha farklı bir şekilde görünüyor. Türkçe karakterlerin yerine soru işareti var. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulamak yeterli.

Ayarlarınızı bu şekilde yaptıktan sonra VLC Media Player’dan çıkış yapıp tekrar girdiğiniz takdirde sorununuz çözülecektir.

VLC Media Player Altyazı Görünmeme Sorunu

İkinci ve son olarak da videonun yanında altyazı bulunduğu halde altyazının görünmemesi sorununa gelelim. Bu sorunu çözmenin iki yolu var.

Birincisi yukarıda göründüğü gibi iki dosya adını da aynı yapmak. Bu dvd oynatıcılarda ve benzeri platformlarda oynatmak için uygundur. Sistem altyazıyı otomatik algılar.

Yok ‘Ben zaten filmi izleyip sileceğim. Altyazı yanında dursa yeter.’ diyorsanız, şöyle bir yöntem de mevcut.

Video dosyasını açtıktan sonra altyazı dosyasını videonun üstüne atmanız yeterli.

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

1 Cevap

  1. celal dedi ki:

    olmadı yalnız genelde bu sorun video ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...