Divergent (Uyumsuz) 2014

Divergent Poster

Fütüristik bir gelecekte geçen distopik hikayede toplum barış ve huzuru sürdürebilmek için beş farklı gruba bölünmüştür. Her bölüm farklı bir erdemi temsil etmektedir ve 16 yaşına giren her genç hangi bölümde yer almak istediğine kendisi karar vermektedir. Seçim bir kez yapılır ve geri dönüş yoktur. Beatrice Prior (Shailene Woodley) ise herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Ardından Tris ve kendi bölümündeki arkadaşları yaptıkları seçimin getirisi olarak bir rekabet içerisine girerler. Çok güçlü dayanıklılık isteyen fiziksel ve psikolojik testlerden geçerler. Ama Tris’in herkesten sakladığı ve ortaya çıktığı anda aleyhine olabilecek bir sırrı vardır. Toplumun gidişatına göre bu sır ya sevdiklerinin hayatını kurtaracak ya da onun sonu olacaktır.

Limitless ve The Illusionist filmlerinin yönetmeni Neil Burger‘ın elinden çıkan bu yapımın başrollerinde Shailene Woodley ve Theo James (Four) yer alıyor.

Fragman

‘Yougn Adult’ fantezi roman serisine Alacakaranlık ve Açlık Oyunları‘ndan sonra bir yeni film daha ekleniyor. Uyumsuz, bu türün birbirine benzeyen hikayelerinden sıyrılarak daha sade biçimde oluşturulmuş bireysellikten uzak bir toplumda özel yeteneklere sahip olan ve bu yetenekler sayesinde otoriteye karşı çıkan bir genç kız etrafında oluşuyor. Bu nedenle film birçok tahmin edilebilir sahnelere sahip. Görünen o ki filmin hedef kitlesi daha çok özel olduğuna inanmak isteyen, otoriteyi sevmeyen ortaokul yaşında kızlar. Zaten bu da Ellie Goulding’in sesinden yükselen şarkılarla bazı sahnelerde kendini gösteriyor. Filmin vizyona girdiği tarihlerde D&R’da dolaşırken rafların bu filmin uyarlandığı ve aynı adı taşıyan üstelik kitap kapaklarına film posterini basıp yeni basılmış Divergent (Uyumsuz) romanlarıyla dolu olduğunu görünce filmin o kadar iyi bir senaryoya sahip olmadığını anlamıştım. Eğer senaryo yeteri kadar iyiyse o film bu tip bir reklama ihtiyaç duymaz. Ama söz konusu ‘Yougn Adult’ türünde bir film olunca işler değişiyor.

Bütün bunların yanında film izlenebilirlik açısından yeterli bir film. Özellikle benim gibi apokaliptik ve distopik filmleri seviyorsanız Uyumsuz, mutlaka izlemeniz gereken bir film.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...