En İyi Takip Sahnesine Sahip 10 Film

en iyi takip sahnesine sahip 10 film

Aksiyon, gerilim ve macera türündeki filmleri dram, romantik veya korku türündeki yapımlara tercih eden biri olarak filmlerdeki kovalamaca ve takip sahnelerine bayılırım. Bu yazımda izlemiş olduğum filmler arasında en iyi takip sahnesine sahip 10 filmi derledim.

10 – The Italian Job (2003)

the italian job

7 ödül, 7 adaylık – Kendi bünyesinde nitelikli bir suçlu olan Charlie Croker (Mark Wahlberg) etrafında toplanan bir çete gece gündüz çalışıp hazırlandıkları bir soygun planı için Los Angeles’ın belki geçmişten bu yana gördüğü en berbat trafik sıkışıklığına sebep olurlar. Böylece yapacakları soygun için yeterince zaman kazanmış olacaklardır. Ancak oluşan kargaşadan kaçabilmeleri için kaldırımdan gidecek kadar küçük olan Mini Cooper’ları kullanmak zorundadırlar. Soygunun ardından trafik açılana kadar ortadan kaybolmayı başarmaları gerekmektedir.

Filmin 1969 versiyonu da var. Bu maddenin konusu olan 2003’teki versiyonunda Mark Wahlberg, Charlize Theron, Donald Sutherland ve Jason Statham gibi isimleri bir arada görebileceğiniz bir film olan ‘İtalyan İşi’nde Mini Cooper eşliğinde eşsiz bir kovalamacaya tanık olacaksınız. Film hakkında yazdığım inceleme yazısı için: İtalyan İşi (İtalian Job) 2003

9 – Transporter 3 (2008)

transporter 3

2 adaylıkFrank Martin (Jason Statham) serinin üçüncü filmindeki görevi Marsilya’daki Ukrayna Çevre Koruma Ajansı Başkanı Leonid Vasilev‘in (Jeroen Krabbé) kaçırılan kızı Valentina‘yı (Natalya Rudakova) Stuttgart ve Budapeşte üzerinden Karadeniz kıyısında bulunan Odessa bölgesine götürmektir. Yolculuk esnasında Müfettiş Tarconi‘nin (François Berléand) yardımını alarak peşindeki ajanları atlatmaya çalışır. Valentina’nın huysuz tavırları işi daha da zorlaştırır.

Her ne kadar serinin en iyi filmi olmasa da kendi çapında aksiyonu ve gerilimi fazlasıyla izleyiciye aktarmayı başarabilmiş bir yapım. Araç takibi sırasında Audi ve Mercedes‘in kapışması unutulmaz sahnelerden.

8 – Death Proof (2007)

death proof poster

6 adaylıkDublör Mike (Kurt Russell) arabasına eklediği özel bir modifikasyon ile her türlü trafik kazasından burnu bile kanamadan çıkabilen hasta ruhlu bir katildir. Bu mekanizmayı özellikle kadınlar üstünde üzerinde kullanarak nam salmıştır. Bir gün barda karşılaştığı dört kadını gözüne kestiren Mike kurbanlarının kimliklerinden habersiz ne tür bir belaya bulaştığından habersizdir.

Quentin Tarantino imzalı bu yapımın büyük bir bölümü kovalamaca ile geçiyor. Bu kovalamacada 1970 model Dodge Challenger, 1971 model Chevrolet Nova, 1969 model Dodge Charger (Mike’ın arabası) ve 1972 model Ford Mustang yer alıyor.

7 – Gone in Sixty Seconds (2000)

gone in sixty seconds poster

6 ödül, 5 adaylık – Memphis Raines (Nicolas Cage) eski bir araba hırsızıdır. Kendisi gibi araba hırsızı olan kardeşi Kip (Giovanni Ribisi) bir iş alır ve başarısız olur. İşveren Raymond Calitri (Christopher Eccleston) Kip’i öldürmekle tehdit edince Memphis Raines eski arkadaşlarını bir araya toplar ve işe koyulur. Görevleri bir gecede 50 egzotik araba çalmaktır.

1974 yılında aynı isimle vizyona girmiş filmin yeniden çekilen versiyonu. 1974’teki filmde 42 dakikalık 1971 model Mustang ile kaçış sahneleri var. 2000 yılındaki versiyonda da birçok arabanın yanı sıra yine 1967 model Ford Mustang Fastback (Eleanor) önplana çıkıyor. Başrollerde Nicolas Cage ve Angeline Jolie var.

6 – Bad Boys 2 (2003)

bad boys 2 banner

5 ödül, 12 adaylık – Miami’li narkotik polisleri Mike Lowrey (Will Smith) ve Marcus Bennett (Martin Lawrence) şüphelendikleri bir uyuşturu trafiğini araştırmaya başlarlar. İşin ucunda onları çok tehlikeli bir uyuşturucu patronu ve kartel savaşları beklemektedir. İkili bu görevde birbirlerine destek olurken Mike, Marcus’un kız kardeşine aşık olunca savaşın ortasında ikili arasında gerginlikler yaşanmaya başlar.

1995 yılında çekilen yapımın devam filmi ile Will Smith ve Martin Lawrence aksiyon ve komediyi bir üst seviyeye taşıyor. İkilinin Ferrari 575M Maranello ile karıştıkları otobandaki takip nefes kesen sahneler arasında.

5 – The Rock (1996)

the rock 1996 banner

1 Oscar adaylığı, 8 farklı ödül, 8 adaylıkGeneral Hummel (Ed Harris) ABD ordusu adına herhangi bir kaydı bulunmayan birçok gizli operasyona katılmış ve bazılarını yönetmiştir. Bu operasyonlar sırasında yüze yakın adamını arkasında ölü olarak bırakmıştır. ABD hükümeti de bu operasyonlarda ölen askerlere sahip çıkmamış ve yakınlarına herhangi bir yardımda bulunmamıştır. Bu durumdan dolayı Hummel bir grup asker ile birlikte Alcatraz adasını içindeki 81 turist ile birlikte ele geçirir ve emrinde ölen her asker için $1,000,000 dolar tazminat verilmesini ister. İsteği reddedilirse elinde bulundurduğu V.X. gazlarıyla dolu 15 adet roket ile San Francisco’yu vurmakla tehdit eder. Pentagon, Hummel ile konuşur ancak parayı ödemeye yanaşmaz. FBI bu sırada kimyasal silah uzmanı Doktor Stanley Goodspeed‘in (Nicolas Cage) de içinde bulunduğu bir ekip toplar. Ancak karşılarında Alcatraz gibi büyük bir engel vardır. Bu hapishaneye girmenin tek yolu 30 sene burada tutulmuş ve kaçabilmiş tek mahkum olan John Mason‘ı (Sean Connery) ekibe dahil etmektir.

Nicolas Cage ve Sean Connery’nin başrolleri paylaştığı filmde Ferrari F355 ile Hummer‘ın takip sahnesine tanıklık ediyoruz.

4 – Speed (1994)

speed movie poster

2 Oscar ödülü, 14 farklı ödül, 16 adaylıkHoward Payne (Dennis Hopper), aldığı ikramiyeden memnun olmayan emekli bir polis memurudur. Bir otobüse yerleştirdiği bomba düzeneği ile fidye istemektedir. Otobüsün hızı saatte 80 km’nin altına düşerse otobüs patlayacaktır. Genç polis memuru Jack (Keanu Reeves) otobüsteki insanları kurtarmakla görevlendirilir. Otobüs yolcularından biri olan Annie (Sandra Bullock) yakın zamanda aşırı hız nedeniyle ehliyeti elinden alınmış bir bayandır ve Jack’e bu görevinde yardım etmekten başka çaresi yoktur.

90’ların unutulmaz filmi Hız Tuzağı’nda otoban boyunca tam gaz seyreden bir otobüsün içinde yaşananları izliyoruz.

3 – Terminator 2: Judgment Day (1991)

Terminator 2 Judgment Day banner

4 Oscar ödülü, 20 farklı ödül, 21 adaylık – Sarah Connor’ı (Linda Hamilton) öldürme görevinde başarısızlığa uğrayan Skynet robotları, T-1000 adında yeni bir robot üretirler. Bu yeni “Terminatör” geçmişe dönerek insan direnişinin gelecekteki lideri olacak Sarah’ın oğlu John Connor’ı (Edward Furlong) öldürmeye programlanır. Fakat bir diğer robot T-800 (Arnold Schwarzenegger) de John’u korumaya programlanarak geçmişe gönderilmiştir. İnsanoğlunun kaderini belirleyen tek bir soru vardır: İki robottan hangisi John’u daha önce bulacaktır?

Yönetmen koltuğunda ilk filmde de olduğu gibi ‘Avatar’ ve ‘Titanic’ gibi filmleri de yönetmiş olan James Cameron’ın oturduğu ve başrolleri Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton’ın paylaştığı serinin devam filmi olan bu ikinci filmde Terminatör tır ile kovalarken John Connor’ın motor ile kaçtığı sahneyi unutmak mümkün değil.

2 – Mad Max: Fury Road (2015)

mad max fury road banner

10 Oscar adaylığı, 104 farklı ödül, 130 adaylık – Zorlu geçmişi Mad Max’i (Tom Hardy) hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Yine de bir şekilde kendini Furiosa (Charlize Theron) adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasında bulur. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan (Hugh Keays-Byrne) kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

Mad Max: Fury Road, Tom Hardy ve Charlize Theron’ın başrolleri paylaştığı yolda geçen ve takibin bir an bile durmadığı kaliteli bir yapım.

1 – Furious 6 (2013)

fast and furious 6 poster

8 ödül, 21 adaylık Dom (Vin Diesel) ve Brian (Paul Walker) bundan önceki film olan Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu‘nda şehre hakim bir adamın çetesini çökertip, ekibe 100 milyon dolar kazandırmıştı. Bu işi de başarılı bir şekilde halleden ekip dünyanın dört bir yanında paralarının keyfini sürüyordu. Bu arada Ajan Hobbs (Dwayne ‘Rock’ Johnson) dünyada 12 ülke ve 4 kıtaya yayılmış bir yapılanmayı araştırmaya başlar. Bu örgüt paralı askerlerden oluşmakta ve başındaysa Dom’un kız arkadaşı Letty yer almaktadır. Bu adamları yerle bir etmenin tek yolu onları kendi seviyelerine çekmektir. Hobbs, Dom’a takımını Londra’da yeniden toplamasını teklif eder, Dom ise bu işin karşılığında haklarındaki tüm davaların ve suçlamaların düşürülüp eve geri dönmeyi, ailesine kavuşmayı ister. Hobbs’un da başka çaresi olmadığından teklifi kabul eder ve eski günlerde olduğu gibi ekip yine iş başındadır.

Filmde yer alan kovalamaca ve takip sahnelerini anlatmaya gerek yok. Bence bu listenin birinci sırasını hak eden bir yapım. Film hakkında yazdığım inceleme yazısı için: Fast and Furious 6 (Hızlı ve Öfkeli 6) 2013

Paylaş

1 Cevap

  1. kaan kara dedi ki:

    Aralarından birkaç tanesini izlememiştim teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...