Domain (Alan Adı) Satın Almak – Blog Nasıl Açılır 102

domain alan adı satın almak

Blog açmadan önce konuyu belirlemenin öneminden önceki Konu Seçimi – Blog Nasıl Açılır 101 başlıklı yazımda bahsetmiştim. Şimdi sıra geldi domain (alan adı) seçimine. Blog açarken domain seçimi, alan adı belirleme çok önemli bir adımdır. Çünkü, bir kere bu adı aldıktan sonra blog belli bir yere geldiğinde değiştirmek çok zor oluyor, neredeyse imkansız bir hal alıyor. Bu nedenle blog için domain satın alma işlemini yapmadan önce aynı konu seçerken olduğu gibi etraflıca düşünüp sonra karar vermek gerekiyor. Alan adı nasıl alınır bölümüne geçmeden önce bu alan adını nasıl seçmeniz gerektiğine dair birkaç ipucu ile başlayalım.

Mükemmel Alan Adı Nasıl Seçilir?

Web siteniz veya bloğunuz için alan adı seçimi çok önemlidir. Çünkü internette bu aldığınız alan adı ile tanınacaksınız. İnternetteki kimliğinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Gelin doğru ve mükemmel alan adını 8 adımda seçelim.

1. Muhteşem Üçlüden Vazgeçmeyin

Hipotenüse indirilen kenarortayın uzunluğu akıllara gelse de buradaki konumuz alan adları ile ilgili. Alan adı seçimindeki muhteşem üçlü kuralı çok önemlidir. Alan adı alırken tercih etmeniz gereken uzantılardan ilk üçü .com, .net veya .org olmalıdır. Yine de .com almak için sınırları zorlamaya çalışın. Ben alan adımı seçerken .com boşta olmadığından ikinci seçenek olan .net’e kaydım. Yeni yeni ortaya çıkan .blog, .site, .photography veya .pizza gibi yeni alan adı uzantıları ortaya çıksa da .com hala en köklü ve en güvenilir alan adı uzantısı olduğundan önemi çok büyük.

.com uzantılı alan adı seçmenin önemli avantajlarından biri de akılda kalıcılığıdır. İnternetin bu konularıyla pek ilgisi olmayan biri için her internet sitesi .com ile biter. Bu yüzden alan adınız yazıldığında sonuna otomatik olarak .com getirilmesi olasıdır. Zaten bu uzantıyı seçerseniz akılda kalıcılığı da büyük ölçüde artacaktır.

Şunu da unutmamak gerekir ki; çoğu akıllı telefon klavyesinde .com için hazır bir tuş bile vardır.

2. Anahtar Kelimelerin Önemi

Anahtar kelimeler internet dünyasında bulunmanıza yardımcı olacak ipuçlarıdır. Bu anahtar kelimeler ile aynı zamanda arama motorlarına bloğunuzun ne hakkında olduğunu söylersiniz. Eğer bir de alacağınız alan adında bu anahtar kelimelerden birine yer verirseniz arama motorlarında üst sıralara çıkmanız oldukça kolaylaşacaktır.

İçinde anahtar kelime geçen ve önceden alınmamış alan adı bulmak zordur. Bu nedenle hayal gücünüzü kullanıp belirlediğiniz anahtar kelimeleri başka kelimelerle birleştirerek bir alan adı alabilirsiniz.

3. Uzunluk ve Kısalık

Alan adının olabildiğince kısa olması önemlidir. Birincisi kısa kelimeleri bir çocuk bile aklında tutabilir. İkincisi ise alan adınız uzadıkça insanların yazım hatası yapma olasılıkları da artar. Bu nedenler alan adını mümkün olduğunda kısa tutun. 15 karakter veya altı uygundur.

4. Söylenişi Kolay Olsun

Bir metni okurken zorlandığımız kısımlar genelde ilk defa karşımıza çıkan veya alışılagelmedik ek almış sözcüklerin olduğu paragraflar olur. İşte alan adı seçerken dikkat edilmesi gereken bir nokta da telaffuza, söylenişe dikkat etmektir. Söylenmesi zor olan bir kelime veya kelime öbeğini beyin de zorlandığı için kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçirip hafızaya almayacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz alan adının söylenişi kolay olmalıdır.

5. Türkçe Karakter ve Markalaşma

Akılda kalıcılığın önemi o kadar çok ki bu maddede de bu konudan bahsediyorum. Seçtiğiniz alan adı öyle bir alan adı olmalı ki bir marka olabilecek duruma gelmelidir. Örneğin kiyafetsatinal.com her ne kadar içinde anahtar kelime barındırıyor olsa da Türkçe karakterlerden dolayı akılda kalıcılığı azalmış ve yazım hatası yapma olasılığı artmıştır. Bunun yerine trendyol.com, morhipo.com veya tozlu.com gibi markalaşmaya müsait alan adları daha akılda kalıcıdır. Bu alan adları Google’a kıyafet satın al yazdığımda karşıma çıkan alan adlarından sadece üçüydü.

6. Tire Kullanımı

Alan adı seçiminde hiç kimse tire kullanımını önermez. Genellikle spam türü sitelerin başvurduğu yollardan biri olan bu yöntemi kullanmak istemezsiniz. Yine bu tür alan adları da yazım hatası yapmaya uygundur.

7. Aynı Karakterler

Belirlediğiniz alan adında aynı harflerin yan yana gelmemesine özen gösterin. Bu durum da yazım yanlışlarına davetiye çıkaran çok önemli bir noktadır.

8. Fazla Derine İnmeyin

Seçeceğiniz alan adında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta daha var. Yazacağınız konuya göre belirlediğiniz alan adı ileride size sorun çıkarabilir. Nasıl mı? Futbola karşı ilginiz var ve mesinyuvarlak.com diye bir alan adı seçtiniz. Fakat ilerleyen zamanlarda motor sporları ve ekstrem sporlar hakkında da yazmak istediniz. Fakat alan adı seçiminizden dolayı bu yazdıklarınız futbol ile ilgili yazdıklarınız kadar okunmayabilir. O nedenle seçeceğiniz alan adının biraz genel kapsamlı olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

9. Ad Soyad

Genellikle kişisel blog açmak isteyen kişilerin çoğu bu şekilde seçim yapıyor. Bu da bir tercihtir. Ancak ilerleyen zamanlarda belki bloğunuza yazar almak veya misafir yazarlık bölümü açmak isteyeceksiniz. Bu durumda çoğu kişi belki de sadece blog adresinizden dolayı yazmak istemeyecektir.

Ad soyad şeklinde alınan adlarının akılda kalıcılığı ilk maddeler kadar olmasa da biraz zordur. Yeni tanıştığınız birinin adını ve soyadını kaç gün aklınızda tutabiliyorsunuz? Bakıldığı zaman bu şekilde iyi yerlere gelmiş blog ve birçok web sitesi mevcut. En basitinden ilk aklıma gelen cezmikalorifer.com oldu. Bu site için her ne kadar gerçek ismi olmasa da ad soyad şeklinde bir alan adıyla oldukça iyi yerlerde olan bir site diyebiliriz.

Domain (Alan Adı) Nasıl Satın Alınır?

Domain yani alan adını seçtikten sonra sıra geldi satın alma işlemine. Bu adımda dikkat etmeniz gereken pek bir şey yok. Sadece alan adı sağlayan firmaları analiz edip hangisinin cebinize uygun ve performansı iyi olduğunu hesaplamanız lazım. Bunun için en iyi domain firmaları veya domain satın al şeklinde arama yapıp sonuçları ve sundukları hizmetleri inceleyebilirsiniz. Bu yazıyı okuduğunuz bloğun alan adını ihs’den almıştım. 3 adımda ihs firmasından domain alımını örnekleriyle birlikte göstereyim. Diğer firmalarda da buna benzer adımlar olur. Yalnızca kıyıda köşede küçük boyutlarda yazılmış yazılara dikkat edin.

1. Adım

alan adı nasıl alınır

Almak istediğiniz alan adını yazıp Ara butonuna basın.

2. Adım

alan adı nasıl alınır

Size uygun seçeneklerden birini seçip Sepete At butonuna basın.

3. Adım

alan adı nasıl alınır

Sepete gidip ödeme işlemlerini yapın. Muhtemelen aynı gün içinde alan adınız aktif olacaktır. Hayırlı olsun.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...