Kaliteli Bir Blog ile Yeni Kişilere Ulaşmanın 5 Yolu

blog daktilo

Günümüzde yer alan sayısız sosyal medya platformları yanında blog yazarak bir kitleye ulaşmanın eski moda olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak HubSpot’a göre bir bloğa sahip olan işletmelere %55 oranla olmayanlara göre daha fazla ziyaretçi geliyor! Bu veriye dayanarak blogların markalar için farkındalık yaratma konusunda en kullanışlı araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Kaliteli bir blog aracılığı ile çeşitli arama motoru optimizasyonları sayesinde istediğiniz yere gelebilmeniz ve yazdığınız konular hakkında sesinizi duyurmanız da mümkün. Sadece kaliteli bir blog yazarak yeterince ziyaretçiye ulaşabilir; belli bir sayıda okuyucuya hitap edebilirsiniz. Peki yeni kişilere ulaşmak için ne yapmak gerekir? İşte kaliteli bir blog ile yeni kişilere ulaşmanın 5 yolu:

Doğru SEO Yapılandırması

Kaliteli bir blog yayımlamak, Google’ın ve diğer arama motorları tarafından içeriğinizin analiz edilmesini sağlayarak, alakalı anahtar kelimelerde daha üst sıralarda olma olasılığınızı artırır.

Çoğu kullanıcı genellikle bilgi aradığından blog yazarak okuyuculara bilgilendirici içerik sağlayarak kitlenizi güçlendirirken arama motorlarına da malzeme veriyorsunuz. Bunu yapmak için bir blog yazısı yazmak yetmiyor. O yüzden yeterli sayıda yazı yazdıktan sonra arama motorlarının bloğunuzu ziyaret etmesi için site haritalarınızı göndermeyi unutmayın.

Güven Oluşturun

Kaliteli bir blog yazısını yayımlamadan önce iki kez okumak güvenilirliğinizi belirlemenize yardımcı olabilir. Belirli bir konu hakkında başarılı bir şekilde yazabilirseniz okuyucular bilgili bir kaynağa sahip olduklarını düşünürler ve güvenmeye başlarlar.

Yakın ilişkili veya niş konular hakkında blog yazsanız bile hayranlarınız ve arama motorları tarafından güvenilir bir kaynak olarak görülmeye başlarsınız. Bu nedenle hakkında saatlerce konuşabileceğiniz konular ile ilgili yazmaya devam edin. Biriniz yazılarınızdan birini okuduktan sonra yorum yaparsa cevap vermeyi ihmal etmeyin.

Doğru İçerik Paylaşımı

Sosyal medya paylaşımı blog yazma çalışmalarınızı daha etkili hale getirebilir. Yazıları sosyal medya sayfalarında paylaşmak bloğunuzu takip eden kişilerin sürekli olarak yeni içerik yayımladığınızı bilmelerini sağlar. Bu işlemi kolaylaştırmak için içeriğinizin otomatik tanıtımını da yapabilirsiniz.

Okuyucuların Önemi

İlgi çekici blog yazıları içeriğinizi yayımlar yayımlamaz kontrol etmek ve paylaşmak isteyen sadık okuyucuları çeker. Okurlarınız mevcut okuyucular olmasa bile, adınız nihayetinde ortaya çıktığı zaman akıllarının ön saflarında yer almaya devam edecektir.

İçeriğinizi okuyan kişiler takipçilerini sayfanıza yönlendirebilir ve erişiminizi daha da genişletebilir. Yayımlarınıza paylaşım düğmeleri ekleyerek bunları kolaylaştırabilirsiniz. Unutmayın bir okuyucunun sosyal medya hesaplarında bir paylaşım bile sizin tanınmanıza yardımcı olur.

Kendiliğinden Oluşan Topluluk

Blogunuzu ilerleyen zamanlarda bir topluluk oluşturarak bir sonraki seviyeye taşıyabilir ve şunları yapabilirsiniz.

  • Takipçileriniz yalnızca içeriğinizi paylaşmakla kalmayacak aynı zamanda sizle ve birbirleriyle ilgili tartışmalara başlayacaklar.
  • Sitenizdeki yorumları etkinleştirmek topluluk oluşturmaya başlamak için harika bir yoldur. Bu okuyucuların mevcut sosyal medya hesaplarından birini kullanarak yorum gönderebilmelerini sağlar.
  • Yorum yapmak için sosyal girişlere izin verirseniz yorum yapmak uğraştırıcı olmayacağından dolayı okuyucular kolaylıkla yorum yapabilecektir.
  • Yorumlar bölümünden ayrılmaya hazırsanız topluluk üyelerinizin sohbet edebileceği, bilgi paylaşabileceği ve başkaları için kaynak derleyebileceği bir forum oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Siz blog yazarken yeni kişilere ulaşmak için neler yapıyorsunuz? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Reach New Customers and Boost Your SEO With a Quality Blog

Rate this post

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: