Çok Konulu Blog Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Çok Konulu Blog Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Çok nişli bir blog oluşturmayı planlıyorsanız, başka bir nişe dalmadan önce mümkün olduğunca tek bir nişe bağlı kalmanız sizin için daha iyi olabilir. Bir niş hakkında en az 20 makale yazmaya çalışın. İlk nişiniz hakkında söyleyecekleriniz bittiğinde veya yazmaktan bıktığınızda, diğerine geçebilirsiniz. Başka bir deyişle, önce tek bir konu bloğu oluşturarak başlayın.

En yüksek trafik ve kazanç potansiyeli ve en az rekabet ile en iyi niş fikrinize odaklanmaya çalışın. Bu size biraz trafik oluşturma ve erkenden biraz başarı görme şansı verir. Bu şekilde, bırakma olasılığınız daha düşük olacaktır.

Tek bir konu bloğuyla başlamalısınız çünkü biraz otorite oluşturmak ve dahili bağlantılar oluşturmak daha kolaydır. Bu, iyi bir arama motoru optimizasyonu ile büyük ölçüde yardımcı olur. Ayrıca, ziyaretçileriniz blogunuza geldiklerinde okumak için bir avuçtan fazla makaleye sahip olacaklar. Yeni başladığınızda birden fazla niş üzerine kafa yormaktan kaçının. Kafa karıştırıcı bir rastgele makale karmaşası ile karşılaşabilirsiniz. Bu hem SEO hem de okunabilirlik için kötüdür. Bloğunuzun konusu hakkında arama motorunun kafasını karıştıracaksınız ve her makale farklı bir konuyu kapsıyorsa kullanıcılarınızın okuyacak çok şeyi kalmayacaktır. Yeni başladığınızda birden fazla konuyu ele almak bloğunuzun büyümesini yavaşlatacaktır.

Bir niş hakkında 20’den fazla makalenizi yazdıktan sonra, isterseniz başka bir niş içine dalabilirsiniz. Alternatif olarak, ikinci bir tek konu bloğu başlatabilirsiniz. Bu noktada her iki yöne de gitme seçeneğiniz vardır.

Çok Nişli Blog Yazmaya Bir Alternatif: Birden Fazla Tek Konulu Blog Yazmak

Birden çok konu hakkında yazmak istediğinizden kesinlikle eminseniz, en iyi çözüm birden çok bağımsız blog yazmaktır. Bunu yapmak için, her blog için farklı bir alan satın almanız gerekir. Ayrıca birden fazla alan adı barındırmanıza izin veren bir hosting firmasından paket satın almanız gerekir.

Tek nişli bir blog oluşturmak birden fazla nişli blog oluşturmaya kıyasla birtakım faydaları vardır. Arama motoru optimizasyonu daha iyidir, pazarlama daha kolaydır, bir kitle oluşturmak daha kolaydır ve para kazanma daha kolaydır. Ayrıca bloglarınızın her biri arasında bağlantı oluşturabilirsiniz. Bunu doğru yaparsanız, yeni bloglarınıza büyük bir destek verebilirsiniz. Gerçeği söylemek gerekirse, bu şekilde muhtemelen daha fazla trafik alacak ve uzun vadede daha fazla para kazanacaksınız.

Dezavantajı ise çok daha fazla iş yükünüzün olmasıdır. Birden çok blog için içerik oluşturmak ve sosyal medyayı yönetmek, birden çok kişinin işidir. Bu nedenle, yeni başladığınızda birden fazla blog oluşturmamalısınız. Tek bir blogla başlayın, ardından ilk blog kurulduktan sonra biraz zaman tanıyın, trafik oluşmasını ve kâr elde etmeyi bekleyin.

Çok Nişli Bir Blogu Tek Konulu Bir Bloğa Dönüştürme Hakkında Not

Belki zaten çok nişli bir blog işletiyorsunuz, ancak daha iyi SEO, daha kolay pazarlama, daha hızlı büyüme ve daha fazla kârlılık gibi tek niş bloglamanın bazı avantajlarından yararlanmak istiyorsunuz. Potansiyel bir çözüm, çok nişli blogunuzu tek bir konu bloguna dönüştürmektir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, farklı nişlerinizi ayrı tek niş bloglara bölmektir. Bu, nişlerinizin her biri için bir alan adı kaydetmeyi, her biri için barındırma düzenlemeyi ve ilgili içeriğinizi eski blogunuzdan yeni bloglara taşımayı içerir.

Örneğin, çok niş bir fotoğrafçılık/seyahat/motosiklet bloğu yazdığınızı hayal edin. Bunları ayrı ayrı tek bir niş bloğa dönüştürmek istiyorsanız içeriğinizi tamamen ayrı üç blog olarak, bir fotoğrafçılık blogu, bir seyahat blogu ve bir motosiklet blogu olacak şekilde bölmelisiniz.

Bu süreçte muhteşem bir kaos devreye girebilir. Birden fazla yeni karmaşıklık oluşturursunuz; içeriği taşımak, her biri için yeni sosyal medya hesapları oluşturmak ve her şeyi düzenli tutmak büyük bir iş yüküyle sonuçlanabilir. Kısa vadede trafik kaybedersiniz. Uzun vadede ise daha iyi duruma gelme olasılığınız da vardır.

Yalnızca tek bir niş blog yazmak istiyorsanız, oluşturduğunuz diğer tek niş blogları satabilirsiniz. Alternatif olarak, yeni bloglar oluşturmakla uğraşmak istemiyorsanız, nişinizle ilgili olmayan içeriği satabilirsiniz. Sadece içeriği terk etmeyin. Muhtemelen değeri vardır.

Tek Konulu Bir Bloğu Çok Konulu Bir Bloğa Dönüştürme

Şu anda tek bir konu hakkında blog yazıyorsanız ancak çok nişli blog oluşturma fikrini seviyorsanız, kolayca genişletebilirsiniz. Yeni bir kategori oluşturun ve diğer ilgi alanlarınızdan biri hakkında yazmaya başlayın. Başlamadan önce, uygulanabilir olduğundan emin olmak için yeni nişinizi değerlendirmeniz gerekebilir. Birden çok tek konulu blog yazıyorsanız bunları çok nişli bir blogda da birleştirebilirsiniz. Bu, tüm içeriğinizi diğer bloglarınızdan yeni çok nişli bloğunuza taşımayı içerir. Bunu yaptığınızda, her şeyi düzenli tutmak için bir planınız olduğundan emin olun. Ortalığı karıştırmamak için büyük olasılıkla bazı yeni kategoriler, etiketler ve sayfalar oluşturmanız gerekecek. Bazı blogcular bunu zamandan tasarruf etmek ve işlerini basitleştirmek için yapar.

Rate this post

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: