Etsy’de Satış Yapmak için Canva’yı Kullanma Rehberi

Etsy'de Satış Yapmak için Canva'yı Kullanma Rehberi

Canva, yeni başlayanlardan uzmanlara kadar uzanan dijital içerik oluşturucuların güzel tasarımlar oluşturabileceği bir platformdur. Bir telefondan, dizüstü bilgisayarda, masa başında, kanepede ve hatta hareket halindeyken yapılabilir.

Canva size benzersiz tasarımlar oluşturmanız için çok büyük bir fırsat sunuyor. Hatta bu tasarımları satabilirsiniz. Peki ya bu tasarımları nerede satacaksınız? En iyi cevap Etsy’dir! Etsy’de satış yapmak için Canva’yı kullanma hakkında bilmeniz gerekenler burada.

ETSY’de Canva Tasarımları Satmak

Canva’yı kullanmayı seviyor ve bunu bir gelire dönüştürmek mi istiyorsunuz? Canva, ürünleri kolayca oluşturmanın ve bunları bir gelire dönüştürmenin harika bir yoludur ve Etsy bunu yapacak en iyi yerdir. Etsy, alıcıların özellikle ihtiyaç duydukları dijital ürün türünü aradıkları büyük bir dijital ürün pazarına sahiptir. Fiziksel olarak bir ürün oluşturup göndermek zorunda kalmadan bir ürün oluşturmanın, anında listelemenin ve satış yapmanın kolay bir yoludur.

Peki Etsy’de satış yapmak için Canva’da nasıl tasarımlar oluşturursunuz? Bilmeniz gereken her şeyi ele alalım.

ETSY’de Canva Tasarımları Satmak Mümkün Mü?

Cevap Evet! Ancak Canva, önceden hazırlanmış şablonlarını satmanıza izin vermez. Bu tür bir ürünü satıp kendi eseriniz olarak göremezsiniz.

Bunu aşmak için Canva, yeniden satış için kullanabileceğiniz ücretsiz içerikleriyle kendi özgün tasarımlarınızı oluşturmanıza olanak tanır. Canva’daki tüm ücretsiz fotoğrafları, müzikleri, yazı tiplerini, renkleri vb. ticari ve ticari olmayan kullanım için kullanabilirsiniz.

Ücretsiz öğelerini, yazı tiplerini vb. alarak ve bunları yeni bir son ürüne dönüştürerek her şeyi sıfırdan oluşturmanız gerekecek.

Etsy, el yapımı Canva tasarımlarınızı satmak için harika bir pazar yeridir. Canva’nın hüküm ve koşullarına uyduğu sürece Etsy’de satabilirsiniz. Dijital indirmeler platformda son derece popülerdir ve buna Canva’da oluşturulan tasarımlar da dahildir.

ETSY’de Basılı Ürünler Satabilir Miyim?

Canva, çok çeşitli tasarımlar oluşturmak için yapılmış bir platformdur ve buna basılabilirler de dahildir. Bu basılabilirler, halihazırda platformda çok sayıda basılabilir olan Etsy’de kolayca satılabilir.

Etsy’de satış yapmak için Canva’yı ne tür şeyler için kullanabilirsiniz? İşte birkaç fikir:

 • Davetiyeler
 • Tebrik kartı
 • Çalışma kitapları
 • Renkli sayfalar
 • Çıkartmalar
 • Planlamacılar
 • Şablonlar

ETSY’de satmak için Canva’da oluşturabileceğiniz çok çeşitli tasarım fikirleri var. Tasarımınızı tamamen benzersiz tuttuğunuzdan ve Canva’nın belirlediği koşullara uyduğunuzdan emin olun. Ne satacağınız konusunda daha fazla fikir ister misiniz? İşte Etsy’de satabileceğiniz 35’ten fazla basılabilir fikir:

Canva’yı İşletme Logomu Tasarlamak İçin Kullanabilir Miyim?

Canva’da bir logo oluşturmak biraz daha zor hale geliyor. Canva’nın lisans sözleşmesi, logoların ücretsiz bir resim olsa bile Canva’nın resim kitaplığından hiçbir tür öğe içeremeyeceğini belirtir. Kullanabileceğiniz tek unsur basit şekiller ve çizgiler, ücretsiz yazı tipleri ve önceden hazırlanmış logo düzenleridir.

Peki neden logonuz için Canva’yı kullanmamalısınız? Canva daha çok amatör bir tasarım platformudur ve bu nedenle vektör formatında dışa aktarılamaz. Bu, logonuzu ölçeklendirmek ve büyütmek istediğinizde bulanık veya tamamen okunaksız hale gelebileceği anlamına gelir.

Bu nedenle, daha profesyonel bir logo istiyorsanız, başka bir rota seçmek daha iyi bir seçenek olacaktır.

Canva Kullanarak Dijital Ürün Oluşturma ve Satma

Dijital ürünler satmak, pasif bir gelir elde etmenin harika bir yoludur. Bir tasarımı sadece bir kez oluşturabilir ve tekrar tekrar satabilirsiniz.

Dijital ürünler size oluşturmanız için sonsuz sayıda fırsat sunar ve yandan bir gelir elde etmenin bir yolunu bulur ve Canva, bunlardan biridir.

Canva’da satış yapmak üzere dijital bir ürün oluşturmaya başlamak için önce ne yapılması gerekiyor?

Ürününüzü Araştırın ve Beyin Fırtınası Yapın

Yapmanız gereken ilk şey, ne tür bir dijital ürün oluşturmak ve satmak istediğinize karar vermektir. Hangi nişe doğru gidiyorsunuz? Instagram gönderileri? Çocuk partileri? Pazarlama materyalleri?

En çok neyle ilgilendiğinizi ve ürününüzü kalabalıkta öne çıkarmak için neler yapabileceğinizi düşünmek için zaman ayırın. Etsy’deki dijital ürünler doymuş olabilir, bu nedenle ürününüzün tamamen benzersiz olduğundan ve alıcıları çekeceğinden emin olmak önemlidir.

Oluşturmaya Başlayın

Artık ne tür bir ürün oluşturmak istediğinizi bildiğinize göre, şimdi Canva’da üretmeye başlama zamanı! Bu ürünü satmayı planladığınız için önceden hazırlanmış bir şablonla başlamamayı unutmayın -bu, Canva’nın şartlarına aykırıdır.-

Ürününüzün doğru boyutlarına sahip tamamen boş bir tasarım sayfası kullanın ve kendi küçük resimlerinizi veya ücretsiz Canva resimlerinizi eklemeye başlayın. Tasarımınızın profesyonel, benzersiz ve kaliteli görünmesini sağlamanın yollarını bulun.

Bitirdikten sonra tasarımınızı dışa aktarın. Tasarlandığı gibi çalıştığından emin olmak için test edin.

Artık listelemeye ve satışa başlamaya hazırsınız!

Satmaya Hazır Olun

Bir sonraki adım, ürününüzü satışa başlamak için hazırlamaktır. Düşünmeye başlamanız gereken ilk şey, listeleme resimlerinizdir. Alıcılarınızın gözlerini en iyi şekilde almak için ürününüzü nasıl sergileyeceksiniz?

Yalnızca ürününüzün basit bir görüntüsü yerine tasarımınızın en profesyonel görünmesini sağlayan harika bir mockup bulun. Bir mockup, onu öne çıkaracak ve Etsy’deki diğer dijital ürünlere daha sıradışı görünecektir. Canva’da kendi mockup şablonlarınızı da oluşturabilirsiniz.

Ayrıca dijital ürününüz için fiyatlandırmayı da göz önünde bulundurmanız gerekecek, bu nedenle diğer benzer ürünler hakkında biraz araştırma yapın ve buna göre fiyat verin.

ETSY’de Satmak için Canva Şablonları Nasıl Oluşturulur?

Peki ya Canva şablonları? Bunlar Etsy’de satış yapmak için harika bir seçenek! Alıcılarınızın kendi tasarımlarını özelleştirmesine izin verin, ancak yeni ve kullanıma hazır bir şablona sahip olun.

Etsy’de satabileceğiniz Canva’da oluşturulan şablonlar şunları içerir:

 • e-kitaplar
 • Kartvizitler
 • El ilanları
 • Davetiyeler
 • Formlar

Etsy’de satış yapmak üzere şablonlar oluşturmak için bir Canva Pro hesabına ihtiyacınız var. Bunun nedeni, şablon bağlantısını paylaşma özelliğinin yalnızca Pro sürümünde mevcut olmasıdır. Aksi takdirde, yalnızca bir “düzenle” bağlantısını paylaşma seçeneğiniz vardır, bu da onların gerçek tasarımınızı değiştirmeleri anlamına gelir.

Bu nedenle, Canva şablonlarını satmak için kesinlikle Canva Pro’ya sahip olmak gerekir.

Canva Pro’ya Ücretsiz Nasıl Sahip Olunur?

Ardından, ne tür bir şablon satmak istiyorsunuz? Bu ürün için bir ihtiyaç görüyor musunuz? Talep var mı? Neleri dahil etmek istiyorsunuz?

Oluşturmadan önce bunun hakkında bir fikriniz olsun. Net bir yönünüz olmadığında oluşturmaya çalışmak için zaman harcamak istemezsiniz.

Bazı fikirleri almak için Canva veya Etsy’deki diğer bazı şablonlara göz atın, ancak hiçbir fikri çalmayın. Kendiniz yapın ve ona göre kendi dokunuşunuzu ekleyin.

Şablonunuz hazır olduğunda Etsy’de satışa hazır hale getirmeye başlayabilirsiniz! İşte dikkate alınması gereken birkaç şey:

Dosya Teslimi

Birisi sizden basılabilir bir dijital satın aldığında, dosyalar otomatik olarak hesaplarından indirilebilir hale gelir. Onlara herhangi bir şey gönderme konusunda endişelenmenize gerek yok, bu da onu böylesine büyük bir pasif gelir yapan şeydir!

Ancak bir şablon bir bağlantıdan oluştuğu için yükleyecek hiçbir şeyiniz yoktur. Bu, bir şeyler oluşturmanız gerekeceği anlamına gelir! Şablonunuzun bağlantısını içerebilecek bir PDF veya hatta bir PNG dosyası oluşturmak için Canva’yı kullanın.

Bu grafiğin şablon olduğunu anlamayan alıcılar olacağından, şablonunuzu kullanma talimatlarını da içerebilir. Bu nedenle, şablonunuzun bağlantısıyla birlikte bazı temel talimatları ekleyin.

Markanızı ekleyin ve ardından bunu kolayca özelleştirebileceğiniz ve Etsy’ye yükleyebileceğiniz her şablon için kullanın.

Dosyalarınızı Adlandırma

Dosyanızı oluşturmayı tamamladığınızda ve Etsy’ye yüklemeye hazır olduğunuzda, müşterileriniz için kolayca tanımlanabilmesi için doğru bir şekilde adlandırdığınızdan emin olun.

İndirdikten sonra müşterilerinizin onu bulmasının basit olmasını istiyorsunuz. Örneğin, bir Pinterest pin şablonu satıyorsanız, dosyanızı indirmeye gittiğinizde “PINTEREST-TEMPLATE-1” olarak adlandırın.

Birden fazla pin şablonu satıyorsanız daha spesifik bir tanımlayıcı bile ekleyebilirsiniz, böylece dosyayı kendiniz de kolayca tanımlayabilirsiniz. Sadece mümkün olduğunca basit hale getirin.

Ayrıntılı İndirme Talimatları Ekleyin

İndirmek için grafiğinize ayrıntılı talimatlar eklemenin yanı sıra, liste açıklamanızda talimatlar da olabilir. Müşterinizin bilmesi gereken her şeyi ekleyin. İşte dahil edilecek birkaç şey:

 • Bunun bir ŞABLON olduğunu, indirme olmadığını
 • Fiziksel bir ürün olmadığını
 • Özellikle Canva kullanımı içindir
 • Varsa ideal baskı boyutu
 • Geri ödemelerle ilgili ayrıntılar
 • Ticari kullanım ayrıntıları
 • Yazdırma önerileri

Eklemek istediğiniz başka ayrıntılar olabilir, bu nedenle müşterinizin bilmek isteyebileceği her şeyi düşünmek için zaman ayırın.

Mockup Tasarımları Kullanın

Bir şablon satmak, sadece onun png dosyasını yüklemek ve onu listeleme fotoğrafınız olarak kullanmak anlamına gelmemelidir. Ürününüzü en iyi şekilde sergilemeniz gerekir ve bunun bir mockup ile çok güzel yapabilirsiniz.

Ürününüzü en iyi sergileyenlerden birini bulun ve bunu Etsy’deki listelemeniz için kullanın.

Canva Şablonları Nasıl Satılır ve Para Kazanılır?

Şimdi şablonlarınızı satmanın zamanı geldi. Etsy’ye girdikten sonra, mağazanıza nasıl trafik çekmeye başlayabileceğinizi veya bu satışları nasıl getirebileceğinizi merak edebilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu pazarlamadır! Ve bir Etsy mağazası için pazarlama yapmanın en iyi yollarından biri de Pinterest’tir.

Pinterest’te dikkat çekmek, kaliteli pin grafiklere sahip olmak anlamına gelir. Bu nedenle, şablonlarınız için kullanıcıların tıklamak ve daha fazlasını öğrenmek isteyecekleri güzel pinler oluşturmak için zaman ayırın. Pinlerinizi Canva’da oluşturabilirsiniz.

Elbette diğer sosyal medya platformlarında ve varsa bir e-posta listenizde tanıtım yapabilirsiniz.

Etsy, mağazanız için SEO’yu nasıl kullanacağınızı öğrenmeye öncelik verdiğiniz sürece, mağazanız için kendi başına çok fazla trafik getirir. Bu nedenle, ürünlerinizi aramada daha kolay bulmak için mağazanızı en iyi şekilde nasıl optimize edebileceğinizi araştırmak için zaman ayırın.

Bunlar, mağazanızı tanıtmanın ve şablonlarınıza biraz daha fazla trafik getirmenin ücretsiz yollarından sadece birkaçı.

Tasarımlarınızda Canva İçeriğini Kullanma Lisansları

Canva’yı kullandığınızda, ücretsiz veya Pro içeriği kullanmayı seçebilirsiniz. Açıkçası ücretsiz içerik hiçbir ücret ödemeden kullanılabilir. Bu nedenle, ücretsiz hesabınız varsa, Pro içeriklere filigran eklenecek ve kullanmak isterseniz 1 ABD doları karşılığında bir lisans satın almanız gerekecektir.

Aksi takdirde bu içeriği ücretsiz olarak kullanabilmek için Canva Pro’ya abone olabilirsiniz.

Lisans Almak

İçeriği bir tasarımda kullandığınızda size bir lisans verilir. Böylece ücretsiz içerik ücretsiz olarak verilirken, bir Pro içerik lisansı ödemeli olarak veya bir abonelik için ödeme yaparsanız ek ücret ödemeden verilir.

Pro içerik lisansı, içeriği tek bir tasarımda kullanmanıza olanak tanır; bu, aynı içeriği her kullanmak istediğinizde ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Yine de bir Canva profesyonel hesabınız varsa, bu, her yeni tasarımda kullanılmak üzere otomatik olarak verilir.

Etsy’de sattığınız bir yazdırılabilir üründe Canva Pro öğelerini kullanamayacağınızı unutmayın. Pro öğelerini Etsy’de sattığınız bir Canva şablonunda kullanabilirsiniz.

Neye İzin Var?

Peki Canva’da tam olarak neye izin verilir? Bir Canva tasarımındaki içeriği çok çeşitli kişisel ve ticari kullanımlar için kullanabilirsiniz. Ancak Canva’dan önceden hazırlanmış tasarımlar kullanıyorsanız, bu tasarımları yeniden satmanıza veya kredi almanıza izin verilmez.

Tasarımınızı benzersiz hale getirerek, bunlarla yapabilecekleriniz konusunda çok az kısıtlamanız olur! Ancak, tek bir resim gibi kendi başına Canva’daki bir içeriğin kısıtlamaları vardır. Örneğin, satılık ürünlere baskı yapmak için kullanamazsınız. Canva’nın ücretsiz her öğesini veya yazı tipini kendi oluşturduğunuz benzersiz bir son ürüne dönüştürmeniz gerekir.

Bu yüzden içeriği alıp tamamen size ait hale getirdiğinizden ve kendi tasarımlarınızı eklediğinizden emin olmanız gerekir.

Canva’nın içerik oluşturucuların platformlarını nasıl kullanabileceğine ilişkin kuralları değişebilir. Daha fazla açıklama almak için Canva’nın kullanım koşulları sayfasını düzenli olarak ziyaret etmenizi öneririm.

Satış Şablonları

Canva şablonlarını yalnızca, özellikle Canva’da kullanılmak üzere oluşturulmuşlarsa satabilirsiniz. Bir şablonun, müşterilerinizi platformdaki tasarıma geri döndürmesi gerekir.

Web sitelerinde, belgelerde veya üçüncü taraf bir platformda kullanmanın diğer yollarında tasarım için şablonlar satmak için Canva Pro içeriğini kullanamazsınız.

Dolayısıyla, Canva’da yapılan şablonları satmak istiyorsanız, müşteriyi yalnızca Canva’ya yönlendirebilirsiniz!

Son düşünceler

Etsy’de satış yapmak için Canva’yı kullanmak, size harika bir pasif gelir kazandırabilecek bir ek iş başlatmanın harika bir yoludur! Etsy mağazanızı açın ve Canva ile bugün Etsy’de satılacak ürünler oluşturmaya başlayın.


Kaynak: Julie Berninger and Cody Berman, goldcityventures.com

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...