Yerinde durmayan eğitim sistemi

Eğitim sisteminin tam olarak oturmadığı ülkemizde şu günlerde yine sistemi kurcalamaya başladılar. Gündemden takip ettiğim kadarıyla yapacakları değişikliklerin bir işe yaramayacağı kanısındayım. Bugüne kadar yapılan yeniliklerin hangisi tam anlamıyla yürürlüğe girdi ki? Kendimden örnek vereyim: İlköğretimden liseye geçerken bir sınava, OKS’ye girip liseye geçmiştim. Şimdi ise 3 sınav var. SBS. Yöneticiler, çocukların bir sınava bağlanıp stres yapmaması için sınavı 3 seneye dağıttılar. Böylece çocuklar 3 sınavın getirdiği sorumluluk ile daha çok stres yapıyorlar. Bunu ne kadar inkar etseler de ben çevremde gördüm.

Şimdi ise 2009 yılında kaldırılan ÖSS sınavı yerine YGS ve LYS getirildi. Bundan 13 gün önce girdiğim YGS sınavından sonra kopya skandalı yaşanmasa bile 9.sınıfta beraber okuduğum bir arkadaşım kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Şimdi de yöneticiler 4 senedir yürürlükte olan bu iki sınav yerine 4 adet sınav getirmeyi düşünüyor. Daha öğrenciler 9 sınıfı geçme derdindeyken bir de sınava hazırlanmaları gerekecek.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de izinler kalktı. Bunun nedeni sorulunca verdikleri cevap bana çok basit geldi: “Öğrencileri okula bağlamaya çalışıyoruz.”. Öğrenciler “Tamam” dediler. “Madem izinler kalktı. Biz de rapor alırız.” diyorlar. Yöneticiler de bu duruma karşı Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçti.

Burada, bütün bunların yerine okullardaki eğitim kalitesinin artırılması gerek. Evet okullardaki eğitimin kalitesiz olduğunu düşünüyorum. Eğer öyle olmasaydı dershaneler ayakta durabilir miydi? Yine kendimden örnek vereyim: YGS bitti şimdi LYS zamanı diyerek iyi niyetli öğretmenler ile iş birliği içinde yazılı sınavlardan bir türlü geçiyoruz. Geri kalan zamanımızı da heyet raporu almak ve dershaneye gitmek için kullanıyoruz. Durum böyleyken birilerinin çıkıp köklü bir değişiklik yapması gerektiğini düşünüyorum.

Ben sadece gündemde beni ilgilendiren ve ilgimi çeken gündem başlıklarını okuyorum. Bu bilgilerim çerçevesinde bir lise öğrencisi gözünden eğitim sistemi hakkında düşüncelerimi paylaştım. Saygılarımla.

Rate this post

Paylaş

1 Cevap

  1. Atakan dedi ki:

    Adaletini ‘seveyim’ dünya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: