Iron Man Karakterinin Bilinmeyen 11 Yönü

Bu listede Demir Adamın filmlerde ve çizgi romandakilerden farklı olarak gerçek dünyadaki gerçeklerine bakıyor olacağız. 50 yılı aşkın süredir bu evrende ve hala aslında demirden yapılmamış o zırhının altında sırları var.

17 Yıllık Prodüksiyon

marvel logo

Iron man beyaz perdeye ilk kez 2008 yılında girdi. Ancak Universal Studios onun haklarını aslında 1990’ın nisanında satın almıştı. Birçok senaryo yazılsa da film hiç yapılmadı. En sonunda film Paramount Pictures ile işbirliği yapan Marvel’a geri döndü.

Iron Man çizgi romanı onu okuldan attırdı.

iron man suit and tony stark sitting

Tony Stark’ın kariyerinin başlangıcında ona kötü çocuk şöhreti kazandıran hareketleri vardı. Bunlardan en bilinen hikayelerinden biri de bir Iron Man çizgi romanının onu okuldan uzaklaştırma almasına neden olmasıydı. 1981 yılında 16 yaşındayken bir öğrenci çizgi roman okuduğundan ona ‘inek’ dediği için arkadaşından çizgi roman çalıp onu parçaladı. Sonra bu çizgi romanın yenilmez demir adamın bir sayısı olduğu ortaya çıktı.

Kadın Hayran Kitlesi

Pepper Potts and Tony Stark

Tony stark’ın kadınların gözdesi olduğunu biliyoruz. Stan Lee’ye göre Iron Man kadınlar arasında çok fazla okuyucuyu toplayan ilk süper kahraman. Tony Stark hem kurgusal hem de kurgusal olmayan hali ile kadınların ilgisini çeken bir karakter.

Tony Stark Howard Hughes’a benziyor.

The Aviator wallpaper

Leonardo DiCaprio’nun The Aviator (2004) filminde canlandırdığı Howard Hughes karakteri, Stan Lee’nin tanımına göre çağımızın en renkli adamlarından ve kadınların gözdesi olan bir milyarder. Bu karakteri göz önünde bulundurunca Tony Stark için Stan Lee’nin nereden ilham aldığını anlamak pek de zor değil.

Forbes’a göre en zengin dördüncü hayali kahraman.

tony stark

Filmleri izleyen veya çizgi romanları okuyan herhangi biri Tony Stark’ın son derece zengin olduğunu söyleyebilir. Peki ya diğer hayali milyarderler ile kıyaslandığında… 2015’te Forbes dergisi en zengin 15 zengin hayali karakteri sıraladı. Tony Stark’ın mal varlığı yaklaşık 13 milyon dolar olarak hesaplandı. Yani Bruce Wayne’den 3 milyon daha zengin.

Hep popüler bir karakter değildi.

Birine Avengers filmindeki favori karakterini sorduğunuzda Iron Man cevabını alma olasılığınız çok yüksek. Robert Downey Jr., Marvel sinematik evreninin ortasında duran karakter oldu. Her ülkeden birçok hayran kazandı. Karakter neredeyse diğer tüm süper kahramanlara zıt gittiğinden Marvel, Iron Man için hayran kitlesi oluşturmakta zorlandı. Ayrıca birçok Amerikalının savaştan bıktığı dönemde onun da bir silah satıcısı olarak ortaya çıkması ilk başlarda neden çok da popüler olmadığını açıklıyor.

İlk ortaya çıkışı Stan Lee tarafından gerçekleşmedi.

Tales of Suspense 39 cover

Stan Lee birçok başarılı çizgi roman serisi oluşturduktan sonra okuyucularının başka karakterlerle bağdaştırması çok zor olan bir karakter yaratmak istedi. Ancak okuyucuların onu sevmesi için fazlasıyla ilginç bir karakter yaratmalıydı. O da Tony Stark ile dibine kadar bir kapitalist yaratmayı seçti. Tales of Suspense’in 39. sayısında geçen ve Iron Man’in ilk filminde yer alan orijinal hikayeyi aslında Stan Lee yazmadı.

Demir Adam Zırhının Kaldırabileceği Ağırlık

iron man suit version wallpaper

Tony Stark’ın demir adam zırhı 100 tonu aşkın ağırlığa sahip cisimlerle başa çıkabilecek şekilde tasarlanmış.

Disney’in, Tony Stark’ın Alkolikliği Hakkındaki Filme Engel Olması

Filmler Tony Stark’ın karakterini göstermek adına başarılı çalışmalara imza atıyor. Atlanan bir şey var ki o da onun alkolizme karşı verdiği savaş. Buna Iron Man 2 ve 3’te az da olsa yer verilse de çizgi romanlarda olduğu kadar hiç bir yerde bu kadar işlenmemişti. Çizgi romanda geçen ‘Demon in a bottle’ hikayesi ile Iron Man 3’te travma sonrası stres bozukluğu yaşayan Tony Stark’ın bu halini New York faciasına bağlanacaktı. Tahmin edebileceğiniz gibi Disney, Marvel filmlerinin çok fazla çocuk hayranı olduğu için buna izin vermedi.

Anti-Komunist bir kahraman olarak ortaya çıktı.

Iron Man ilk kez 1963’te Birleşik Devletler ve Sovyet Rusya arasındaki soğuk savaşta ortaya çıktı.

Avengers’ı da okurdu.

avengers costumes

Stan Lee Avengers takımının kurucu üyesi olarak Iron Man’i eklemişti. Sonraları Iron Man liderliği Kaptan Amerika’ya bırakıyor.

5/5 - (8 votes)

Paylaş

3 Cevaplar

  1. Arslan dedi ki:

    Ego deyince akıllar Zlatan değil Tony Stark reis gelir. cCc Tony Stark cCc 🙂 🙂 Güzel bir yazı olmuş Furkan İron Man hayranı olarak sıkılmadan okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: